Φεστιβάλ Δράμας 2008: Προβολές Πέμπτης 18/9

ΠΕΜΠΤΗ 18/09/08

 

HΜΕΡΑ ΓΑΛΛΟΦΩΝΙΑΣ

 

Την  Πέμπτη 18 Σεπτεμβρίου, στο Δημοτικό Ωδείο Δράμας, στις 9:00 θα προβληθούν γαλλόφωνες ταινίες για τα παιδιά και τους δασκάλους τους, ενώ το βράδυ θα παρουσιαστούν στον Κινηματογράφο Ολύμπια γαλλόφωνες ταινίες μικρού μήκους για  το κοινό του Φεστιβάλ.

 Η εκδήλωση διοργανώνεται σε συνεργασία με το TV5 Μonde και το Γαλλικό Ινστιτούτο.

 

Αφιερώματα

Κινηματογράφος «Ολύμπια» & Δημοτικό Ωδείο

9:00 – 11:00

 

“Ιστορίες γομολάστιχα”       10’

 Eric Blesin

Γαλλία

 

 

“Εξοστρακισμός”             6’

V. Sarah Gurevick

Γαλλία

 

“Irinka και Sandrinka”     16’

Sandrine Stoianov

Γαλλία

 

“Η γέφυρα”                 14’

Vincent Bierrewaerts

Γαλλία

 

“Τα χαρτιά σας!”           12’

Fouquet Claire

Γαλλία

 

“Τρελές ιστορίες”          11’

Fabrice Luang – Vija

Γαλλία

 

“Ο άνθρωπος του φεγγαριού” 18’

Serge Elissalde

Γαλλία

 

“Η μελωδία της Ζοί”        12’

Alexandre Athane

Γαλλία

 

 

14ο Διεθνές Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό Τμήμα

 

Κινηματογράφος «Ολύμπια»

                          

15:30 – 17:30

 

“Ένα γουρούνι και ο Σαίξπηρ”  21’

Kim Geon

Κορέα

 

“Ebb”                      9’

Marco Schurmann

Ολλανδία

 

“Η χρονιά του γουρουνιού”  10’

Claudia Calderon

Κούβα

 

“Χαμένοι στο χιόνι”         7’

Vladimir Leschiov

Λετονία – Σουηδία

 

“Μικρό κύμα”               12’

Simone Catania

Ιταλία

 

“To περιστέρι”             10’

Roberto Fiesco

Μεξικό

 

“Επειδή σ’ αγαπώ”         12’

Gine Therese Gronner

Νορβηγία

 

“Tο σημείωμα”             4’

Jon Greenhalgh

Τσεχία

 

“H καρδιά του Amos Klein” 15’

Michal Kranot,

Uri Kranot

Ισραήλ

 

 

14ο Διεθνές Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό Τμήμα

 

Κινηματογράφος «Ολύμπια»

 

18:00 – 20:00

 

“Πύργος στην άμμο”         34’

Yves Lechermeier

Γερμανία

 

“Irinka και Sandrinka”      16’

Sandrine Stoianov

Γαλλία

“Βόρεια λεοφόρος”           10’

Ruden Rojo Aura

Μεξικό

 

“Μήνυμα στον τηλεφωνητή”     13’

Fernando Franco

Ισπανία

 

“Ακαδημία ύπουλων θηλυκών:   28’

Πώς να γίνεις σκύλα”

Alina Rudnitskaya

Ρωσσία

 

 

Αφιερώματα

Ημέρα Γαλλοφωνίας

 

Κινηματογράφος «Ολύμπια»

20:00 – 22:00

 

“Κηδεία αρχών”             24’

Philibert Bacot

Γαλλία

 

“Μέσα στο δέρμα”          11’

Zoltan Horvath

Ελβετία

 

“Η Λιλή του Ζιλ”           16’

David Uloth

Καναδάς                   

 

“Σάρα”                      14’

Kadija Leclere

Βέλγιο

 

“Μόνο μια ώρα”             10’

Virginie Peignien

Γαλλία

 

“Mic Jean-Louis”          24’

Kathy Sebbah

Γαλλία

 

 

Αφιερώματα

Το αρχείο της ΕΡΤ στο Φεστιβάλ της Δράμας

 

Κινηματογράφος «Ολύμπια»

22:00 – 22:10

 

«Κινηματογραφικά Επίκαιρα από τον 20ο αιώνα»

 

Γαλλικά Επίκαιρα – Γεγονότα του 1962

 

31Ο Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό Τμήμα

                         

Ταινίες Μυθοπλασίας

 

Κινηματογράφος «Ολύμπια»

22:00 – 00:00

 

“Partners”                  19’

Ιωσηφίνα Μαρκαριάν

 

“Σταγόνα στον ωκεανό”    3’

Δημήτρης Χελιώτης

Θόδωρος Βένερης

 

“Σύνταγμα”                 8’

Χριστίνα Ιωακειμίδου

 

“Σούρουπο”                 4’

Δημήτρης Στρατάκης

 

“Στύξ”                      16’

Αλεξία Roider

 

“Το σημάδι της ζωής ”     22’

Γιάννης Καραπιπερίδης

 

“Οδομαχία”                 13’

Χρήστος Κανάκης

“Αγάπη τρυφερή”           15’

Γιώργος Σιούγας

 

 

 

Αφιέρωμα στον Ιρλανδικό Κινηματογράφο

Πέμπτη 18 Σεπτεμβρίου

 

Δημοτικό Ωδείο Δράμας

15:30-17:30

 

“Το όνομά μου είναι Yu Ming”          13’   “My Name Is Yu Ming”

Daniel O’Hara                                                        Daniel O’Hara

 

“Νέα από την εκκλησία”               18’   “News from the church”

Andrew McCarthy                                        Andrew McCarthy

 

“Ο νεκρός Μέρφι”                      3’     “Dead Murphy”   

Stephen McCollum                                        Stephen McCollum

 

“Ξένοιαστοι καβαλάρηδες”                     15’   “Joyriders”

Rebecca Daly                                                         Rebecca Daly

 

“Χθες βράδυ”                           10’   “Last night”

Conor Morrissey                                           Conor Morrissey

 

“Ο μικρός βοηθός της μητέρας”        14’   “Mother’s little helper”

Barry Kelly                                                  Barry Kelly

 

“Οι νεράιδες του δάσους Blackheath” 3’     “The faeries of Blackheath woods”  

Ciaran Foy                                                   Ciaran Foy

 

“Ο κακοσχεδιασμένος Ρόι”               22’  “Badly drawn Roy”

Alan Shannon                                                Alan Shannon

 

 

 

Αφιερώματα-Special Screenings

«Όλοι Οι Άνθρωποι Γεννιούνται Ελεύθεροι Και Ίσοι»

 

Αφιέρωμα με βραβευμένες ευρωπαϊκές ταινίες με θέμα

Το 1ο Άρθρο της Οικουμενικής Διακήρυξης Ανθρωπίνων

Δικαιωμάτων

 

Πέμπτη  18 Σεπτεμβρίου

Δημοτικό Ωδείο Δράμας

17:00-19:00

 

 

“Ο δύσκολος”             20         

Nikolay Bondarchuk                     

Ουκρανία                                

 

“Fish’n’Pills”               21’         

Tereza Tara                           

Τσεχία                                        

                                 

 

“Ο στρατιώτης Κύριλλος από το σώμα       

των χαμένων στρατιωτών”      11’                       

Julia Ishakova                                      

Aleksandr Chernov                                

Ρωσία                                    

 

“Επιτήρηση”               15’         

Michael Masarof                                

ΗΠΑ                                    

 

“Βροχή”                   13’           

Marina Vroda                                       

Ουκρανία                                

 

“Χωρίς βίζα”              16’           

Bartosz Paduch                                     

Πολωνία                                 

 

 

 

31ο Φεστιβάλ-Διαγωνιστικό Τμήμα

Ταινίες Μυθοπλασίας

Πέμπτη  18 Σεπτεμβρίου

Κινηματογράφος «Ολύμπια»

22:10-00:00

 

“Partners”                       19’  

Ιωσηφίνα Μαρκαριάν                          

 

“Σταγόνα στον ωκεανό”         3’    

Δημήτρης Χελιώτης                                      

Θόδωρος Βένερης                               

 

“Σύνταγμα”                      8’    

Χριστίνα Ιωακειμίδη                                    

 

“Σούρουπο”                      4’    

Δημήτρης Στρατάκης                                    

 

“Στυξ”                           16’  

Αλεξία Roider                                    

 

“Το σημάδι της ζωής”           22’  

Γιάννης Καραπιπερίδης                       

 

“Οδομαχία”                       13’  

Χρήστος Κανάκης                               

 

“Αγάπη τρυφερή”                15’  

 

 

ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ 2Ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ  digi 2008

 

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά προβάλλεται  το Διαγωνιστικό Πρόγραμμα digi 2008. Στο πρόγραμμα αυτό διαγωνίζονται ψηφιακές ταινίες διάρκειας μέχρι 59 λεπτών, παραγωγής 2007-2008. Την Πέμπτη 18 Σεπτεμβρίου θα προβληθούν (19:30 -21:30), ορισμένες από ταινίες που προκρίθηκαν από την Επιτροπή για το Διαγωνιστικό Πρόγραμμα, «digi 2008»:

 

“Bombing”     29’

Άγγελος Αθανασόπουλος, Δημήτρης Νικολόπουλος

“Damo Suzuki αυτοσχεδιασμοί για μια Φωνή, ένα ποίημα και μια τηγανιά μπάμιες” 21’

Αντώνης Μποσκοίτης

       “The East Front”  8’

        Γιάννης Γεωργίου

       “Επίσκεψη”          12’

        Κατερίνα Γκιουλμιχαλάκη

       “Απαστράπτουσα”   11’

        Κατερίνα Γραμματικοπούλου

“Παναγιώτης Φατσέας-Ο Φωτογράφος Των Κυθήρων” 24’

Μαρία Σχινά

“O Χρονοπειρατής”    20’

Μαρίνα Δανέζη

        “Exodus”            11’

          Νίκος Φώσκολος, Νύσος Βασιλόπουλος

“Flat”          25’

Ιωάννου Αλέξης

“Hamlet Machine 2007   4’

Άννα Μακρυδάκη

“To Κουρείο Του Γιώργου”   25’

Δημήτρης Αντζούς

        “Λίλη”                    5’

         Κυρηναίος Παπαδημάτος

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Google

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Σύνδεση με %s

Ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για την εξάλειψη των ανεπιθύμητων σχολίων. Μάθετε πως επεξεργάζονται τα δεδομένα των σχολίων σας.

Blog στο WordPress.com.

ΠΑΝΩ ↑

Αρέσει σε %d bloggers: