3ο Διεθνές Φεστιβάλ «EMOTION PICTURES – Ντοκιμαντέρ και Αναπηρία». Θα πραγματοποιηθεί 19-22 Ιουνίου 2009 στο Μουσείο Μπενάκη στην οδό Πειραιώς. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ.

image

Το 3ο Διεθνές Φεστιβάλ «EMOTION PICTURES – Ντοκιμαντέρ και Αναπηρία», θα πραγματοποιηθεί 19-22 Ιουνίου 2009 στο Μουσείο Μπενάκη στην οδό Πειραιώς.

Tο φεστιβάλ Emotion Pictures ξεκίνησε to 2007 σημειώνοντας από την πρώτη χρονιά μεγάλη επιτυχία..

image

Το φεστιβάλ πέτυχε τον στόχο του, προετοιμάστηκε, παρουσιάστηκε και επικοινωνήθηκε με φεστιβαλικούς όρους διεθνούς κύρους .

Παρουσιάστηκε μεγάλη γκάμα θεμάτων που άπτονται της αναπηρίας και είναι καταλυτικής σημασίας η συμμετοχή των ξένων δημιουργών αλλά και ενδιαφέρουσα η συμμετοχή των Ελλήνων δημιουργών.

Η αναπηρία συνήθως παρουσιάζεται ως περιθωριακό φαινόμενο και ίσως για πρώτη φορά αντιμετωπίστηκε στην οικουμενική της διάσταση , αυτό είναι κέρδος ένα στοίχημα πολιτισμού που κατακτήθηκε.

η απομυθοποίηση μέσα από την τέχνη του ντοκιμαντέρ μπορεί να παρακινήσει τον θεατή να συμμετέχει σε αυτήν την ανθρώπινη εμπειρία και να του αποκαλύψει αυτό που υπάρχει πίσω από αυτό που φαίνεται..

σε πλήρη αντίθεση με την κυρίαρχη άποψη που επιβάλουν τα ΜΜΕ …

σας περιμένουμε στο μουσείο Μπενάκη από τις 19-22 Ιουνίου σε μια γιορτή της τέχνης του ντοκιμαντέρ με αφορμή την αναπηρία.


image

Χαμογέλα και τρέχα: Το εγχειρίδιο του πρωτάρη για το Arty Party

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

Η είσοδος είναι ελεύθερη.

Α’ Μέρα Παρασκευή 19.06.09

21:00 – 01:00 ΑΙΘΡΙΟ

21:00

ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ: Παρουσιάζει ο Κων/νος Μαρκουλάκης

21:40

Το τίμημα της ζωής / DV8: The Cost of Living

Λόιντ Νιούσον, Μεγάλη Βρετανία, 2004, (34′)

22:15

Στην όχθη / Strand

Λέεντερτ Ποτ & Άνια Χίντινγκα, Ολλανδία, 2005, (7′)

22:20

Μαθήματα φωτογραφίας / A Guide to Taking a Photo

Γκρεγκ Σλάτερι, Μεγάλη Βρετανία, 2008, (3′)

22:25

ΔΕΞΙΩΣΗ

22:40

Χτυπημένος από νάρκη / Something like my eyes (Mine)

Χουσάν Μιρζέ, Ιράν, 2007, (30′)

23:10

Σώμα πολέμου / Body of War

Φιλ Ντόναχιου & Έλεν Σπάιρο, ΗΠΑ, 2008, (87′)

Ακολουθεί συζήτηση με συντελεστές των ταινιών.

image

Χτυπημένος από νάρκη / Something like my eyes (Mine)

Β’ Μέρα Σάββατο 20.06.09

11:00 – 13:30 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

11:00

Όχι σκάλες! Ράμπες! / Steps, No! Ramps, Yes!

Άλεξ Ρίτσαρντσον & Έλσπετ Ουόλντι, Μεγάλη Βρετανία / Μπαγκλαντές, 2009, (23′)

11:25

Βραζιλιάνικο όνειρο / The Greatest Show on Earth

Ρόζα Ρότζερς, Μεγάλη Βρετανία, 2007, (24′)

11:50

Kill Gil 2 ½

Τζιλ Ροσελίνι, Ιταλία, 2008, (89′)

Ακολουθεί συζήτηση με συντελεστές των ταινιών.

19:00 – 21:30 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

19:00

Το χαμόγελο που δεν πρέπει να ξεχνώ / A Smile to Remember

Καζούγιο Φουκούντα, Ιαπωνία, 2007, (49′)

19:50

Χαμογέλα και τρέχα: Το εγχειρίδιο του πρωτάρη για το Arty Party / Smile and Run: A Beginner’s Guide to Arty Party

Ρέι Τζέικομπς, Μεγάλη Βρετανία, 2009, (13′)

20:05

Τυφλοί έρωτες / Blind Loves

Γιούραϊ Λέχοτσκι, Σλοβακία, 2008, (77′)

Ακολουθεί συζήτηση με συντελεστές των ταινιών.

21:00 – 00:30 ΑΙΘΡΙΟ

21:00

Οικολογία / Ecologia

Χρήστος Ακρίδας, Ελλάδα, 2008, (4′)

21:05

Βαθύ βιολετί / Deep Violet

Ιγκλίκα Τριφόνοβα, Βουλγαρία, 2008, (6′)

21:10

Αναζητώντας το ρυθμό / Born Without a Beat: The Journey of a Deaf Raver

Όλιβερ Ράιλι-Σμιθ, Μεγάλη Βρετανία, 2009, (12′)

21:25

Η αυλή του Ράφατ / Everybody from my courtyard

Μίρον Βόιντιλο, Πολωνία, 2006, (28′)

21:55

Γράμμα στον Λου / Letter to Lou

Λουκ Μπολάν, Βέλγιο, 2006, (80′)

23:15

Φιλό & Μαρίνα / Filo & Marina

Καλλιόπη Λεγάκη, Ελλάδα, 2009, (73′)

Ακολουθεί συζήτηση με τους σκηνοθέτες των ταινιών.

image

Χαμουντί / Hammoudi

Γ’ Μέρα Κυριακή 21.06.09

11:00 – 14:30 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

Αφιέρωμα στον αυτισμό

11:00

Ανακαλύπτοντας τις λέξεις / Finding the words

Ελίζαμπεθ Χορν, ΗΠΑ, 2007, (54′)

12:00

Terra Incognita: Χαρτογραφώντας την έρευνα για τα βλαστοκύτταρα / Mapping Stem Cell Research: Terra Incognita

Μαρία Φινίτσο, ΗΠΑ, 2007, (83′)

13:25

Συμπεριλαμβάνοντας τον Σάμιουελ / Including Samuel

Νταν Χαμπίμπ, ΗΠΑ, 2008, (58′)

Ακολουθεί συζήτηση με συντονιστή τον δημοσιογράφο Αντώνη Σκορδίλη.

19:00 – 20:30 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

19:00

Η υφή της ψυχής μας / Texture of our Soul

Ντεεπάκ Γκέρα, Ινδία, 2008, (12′)

19:15

Μόνο με την αφή / Tactility

Τζούλια Κόλμπεργκερ, Πολωνία, 2007, (15′)

19:30

Τα τραγούδια του Ρόμπερτ / Mister Spazzman

Σουζάν Ζιρό, ΗΠΑ, 2007, (47′)

Ακολουθεί συζήτηση με τη σκηνοθέτη Σουζάν Ζιρό.

21:00 – 00:30 ΑΙΘΡΙΟ

21:00

Βαδίζοντας πάνω στις γραμμές / Walking on Lines

Ιωάννα Μύρκα, Ελλάδα, 2007, (2′)

21:02

Λευκός ήχος / White Sound

Σάρα Τράκτον, Αυστραλία, 2008, (6′)

21:10

Απαγορευμένες πράξεις / Forbidden Acts

Τοντ Χέρμαν, ΗΠΑ, 2006, (12′)

21:20

Οι άσωτοι υιοί / Prodigal Sons

Κίμπερλι Ριντ, ΗΠΑ, 2008, (86′)

22:50

Γοητευτικές ατέλειες / The Charm of Harm

Γκέραλντ Τόιφελ, Αυστρία, 2005, (45′)

23:35

Erotica Italiana: Το Καμασούτρα των ατόμων με αναπηρία / Erotica Italiana: The Disabled Person’s Kamasutra

Αλμπέρτο ντ’ Ονόφριο, Ιταλία, 2008, (53′)

Ακολουθεί συζήτηση με τους σκηνοθέτες των ταινιών και τον Γκαμπριέλε Βίτι, πρωταγωνιστή της ταινίας «Erotica Italiana: Το Καμασούτρα των ατόμων με αναπηρία».

image

Το χαμόγελο που δεν πρέπει να ξεχνώ / A Smile to Remember

Δ’ Μέρα Δευτέρα 22.06.09

11:00 – 12:30 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

Πληροφοριακό Τμήμα

11:00

Επτά συν Ένα (7+1) / Seven plus One (7+1)

Άλκης Σδούγκος, Ελλάδα, 2009, (25′)

11:25

Γιγάντιοι βηματισμοί / Giant Footsteps

Μιχάλης Ταμπούκας, Ελλάδα, 2009, (10′)

11:35

Γιορτή στο φως / Revel in the Light

Ντάιρεν Μάστερσον, Καναδάς, 2005, (12′)

11:50

Μικρές κινήσεις που αξίζουν / Small things that matter

Λουκία Ρικάκη, Ελλάδα, 2008, (30′)

18:30 – 21:00 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

18:30

Η φάκα / The Trap

Μαρίνα Δανέζη, Ελλάδα, 2009, (23′)

18:55

Χαμουντί / Hammoudi

Ανουάρ Σαάμπ, Λίβανος, 2007, (10′)

19:05

Αντουάν / Antoine

Λάουρα Μπάρι, Καναδάς, 2008, (82′)

20:25

Ο μικρός μου αδερφός από το φεγγάρι / Mon petit frère de la lune

Φρεντερίκ Φιλιμπέρ, Γαλλία, 2008, (6′)

Ακολουθεί συζήτηση με συντελεστές των ταινιών.

21:00 – 23:30 ΑΙΘΡΙΟ

ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ

21:00

Απονομή Βραβείων

Παρουσιάζει ο Κων/νος Μαρκουλάκης

22:30

Προβολή Λήξης

Αιγαίου κύματα / Waves of the Aegean

Αντώνης Ρέλλας, Ελλάδα, 2005, (59′)

(Πριν την προβολή ο δημιουργός θα λάβει τιμητικό βραβείο από το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου)

image

Terra Incognita: Χαρτογραφώντας την έρευνα για τα βλαστοκύτταρα

Πρόγραμμα προβολών emotion pictures

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 19/6

21:00 Τελετή έναρξης /opening ceremony

————————————————————————————-

21:40 ΑΙΘΡΙΟ

Λόιντ Νιούσον

Το τίμημα της ζωής

Μεγάλη Βρετανία, 2004, 34 λεπτά

Lloyd Newson

DV8: The Cost of Living

UK, 2004, 34 min.

—————————————————————————————

22:15 ΑΙΘΡΙΟ

Λέεντερτ Ποτ – Άνια Χίντινγκα

Στην όχθη

Ολλανδία, 2005, 7 λεπτά

Παρουσία των σκηνοθετών

Leendert Pot – Anja Hiddinga

Strand

The Netherlands, 2005, 7 min.

—————————————————————————————–

22:20 ΑΙΘΡΙΟ

Γκρεγκ Σλάτερι

Μαθήματα φωτογραφίας

Μεγάλη Βρετανία, 2008, 3 λεπτά

Craig Slattery

A Guide to Taking a Photo

UK, 2008, 3 min.

——————————————————————————————-

22:40 ΑΙΘΡΙΟ

Χουσάν Μιρζέ

Χτυπημένος από νάρκη

Ιράν, 2007, 30 λεπτά

Παρουσία του σκηνοθέτη

Hoοshang Mirzaee

Something like my eyes (Mine)

Iran, 2007, 30 min.

———————————————————————————————

23:10 ΑΙΘΡΙΟ

Φιλ Ντόναχιου, Έλεν Σπάιρο

Σώμα πολέμου

ΗΠΑ, 2008, 87 λεπτά

Παρουσία του πρωταγωνιστή

Phil Donahue, Ellen Spiro

Body of War

USA, 2008, 87 min.

————————————————————————————————-

ΣΑΒΒΑΤΟ 20.06

11:00 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

Άλεξ Ρίτσαρντσον – Έλσπετ Ουόλντι

Όχι σκάλες! Ράμπες!

Μεγάλη Βρετανία / Μπαγκλαντές, 2009, 23 λεπτά

————————————————————————————————–

11:00 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

Alex Richardson – Elspeth Waldie

Steps, No! Ramps, Yes!

UK / Bangladesh, 2009, 23 min.

—————————————————————————————————–

ΣΑΒΒΑΤΟ 20.06

11:25 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

Ρόζα Ρότζερς

Βραζιλιάνικο όνειρο

Μεγάλη Βρετανία, 2007, 26 λεπτά

Παρουσία της σκηνοθέτιδας

Rosa Rogers

The Greatest Show on Earth

UK, 2007, 26 min.

——————————————————————————————————

11:50 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

Τζιλ Ροσελίνι

Kill Gil 2 ½

Ιταλία, 2008, 89 λεπτά

Gil Rossellini

Kill Gil 2 ½

Italy, 2008, 89 min.

—————————————————————————————————-

19:00 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

Καζούγιο Φουκούντα

Το χαμόγελο που δεν πρέπει να ξεχνώ

Ιαπωνία, 2007, 49 λεπτά

Kazuyo Fukuda

A Smile to Remember

Japan, 2007, 49 min.

——————————————————————————————————

19:50 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

Ρέι Τζέικομπς

Χαμογέλα και τρέχα

Το εγχειρίδιο του πρωτάρη για το Arty Party

Μεγάλη Βρετανία, 2009, 13 λεπτά

Παρουσία των δημιουργών

Ray Jacobs

Smile and Run

A Beginner’s Guide to Arty Party

UK, 2009, 13 min.

————————————————————————————————–

20:05 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

Γιούραϊ Λέχοτσκι

Τυφλοί έρωτες

Σλοβακία, 2008, 77 λεπτά

Juraj Lehotsky

Blind Loves

Slovakia, 2008, 77 min.

——————————————————————————————————

21:00 ΑΙΘΡΙΟ

Χρήστος Ακρίδας

Οικολογία

Ελλάδα, 2008, 4 λεπτά

Παρουσία του σκηνοθέτη

Christos Akridas

Ecologia

Greece, 2008, 4 min.

———————————————————————————————-

21:05 ΑΙΘΡΙΟ

Ιγκλίκα Τριφόνοβα

Βαθύ βιολετί

Βουλγαρία, 2008, 6 λεπτά

Iglika Trifonova

Deep Violet

Bulgaria, 2008, 6 min.

—————————————————————————————————

21:10 ΑΙΘΡΙΟ

Όλιβερ Ράιλι-Σμιθ

Αναζητώντας το ρυθμό

Μεγάλη Βρετανία, 2009, 12 λεπτά

Παρουσία του σκηνοθέτη

Oliver Riley-Smith

Born Without a Beat-The Journey of a Deaf Raver

UK, 2009, 12 min.

—————————————————————————————————–

21:25 ΑΙΘΡΙΟ

Μίρον Βόιντιλο

Η αυλή του Ράφατ

Πολωνία, 2006, 28 λεπτά

Miron Wojdylo

Everybody from my courtyard

Poland, 2006, 28 min.

—————————————————————————————————–

21:55 ΑΙΘΡΙΟ

Λουκ Μπολάν

Γράμμα στον Λου

Βέλγιο, 2006, 80 λεπτά

Παρουσία του σκηνοθέτη

Luc Boland

Letter to Lou

Belgium, 2006, 80 min.

————————————————————————————————-

23:15 ΑΙΘΡΙΟ

Καλλιόπη Λεγάκη

Φιλό & Μαρίνα

Ελλάδα, 2009, 73 λεπτά

Kalliopi Legaki

Filo & Marina

Greece, 2009, 73 min.

Παρουσία της σκηνοθέτιδας

—————————————————————————————————-

ΚΥΡΙΑΚΗ 21.06

11:00 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

Ελίζαμπεθ Χορν

Ανακαλύπτοντας τις λέξεις

ΗΠΑ, 2007, 54 λεπτά

Elisabeth Horn

Finding the words

USA, 2007, 54 min.

—————————————————————————————————–

12:00 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

Μαρία Φινίτσο

Terra Incognita

Χαρτογραφώντας την έρευνα για τα βλαστοκύτταρα

ΗΠΑ, 2007, 83 λεπτά

Maria Finitzo

Mapping Stem Cell Research: Terra Incognita

USA, 2007, 83 min.

——————————————————————————————————-

13:25 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

Νταν Χαμπίμπ

Συμπεριλαμβάνοντας τον Σάμιουελ

ΗΠΑ, 2008, 58 λεπτά

Dan Habib

Including Samuel

USA, 2008, 58 min

——————————————————————————————————-

14:30 Αφιέρωμα

«Αόρατοι πολίτες, αόρατα δικαιώματα»

για τα δικαιώματα των αυτιστικών ατόμων.

Συζήτηση με τους δημιουργούς των ταινιών

τον Χρήστο Αλεξίου, καθηγητή πανεπιστημίου, και την Φωτεινή Ζαφειροπούλου, εκπαιδευτικό.

Συντονισμός: Αντώνης Σκορδίλης, δημοσιογράφος Ελευθεροτυπία

——————————————————————————————————-

19:00 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

Ντεεπάκ Γκέρα

Η υφή της ψυχής μας

Ινδία, 2008, 12 λεπτά

Deepak Gera

Texture of our Soul

India, 2008, 12 min.

—————————————————————————————————

19:15 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

Τζούλια Κόλμπεργκερ

Μόνο με την αφή

Πολωνία, 2007, 15 λεπτά

Julia Kolberger

Tactility

Poland, 2007, 15 min.

—————————————————————————————————-

19:30 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

Σουζάν Ζιρό

Τα τραγούδια του Ρόμπερτ

ΗΠΑ, 2007, 47 λεπτά

Παρουσία της σκηνοθέτιδας

Suzanne Girot

Mister Spazzman

USA, 2007, 47 min.

—————————————————————————————————-

21:00 ΑΙΘΡΙΟ

Ιωάννα Μύρκα

Βαδίζοντας πάνω στις γραμμές

Ελλάδα, 2007, 2 λεπτά

Παρουσία της σκηνοθέτιδας

Ioanna Mirka

Walking on Lines

Greece, 2007, 2 min.

————————————————————————————————-

21:02 ΑΙΘΡΙΟ

Σάρα Τράκτον

Λευκός ήχος

Αυστραλία, 2008, 6 λεπτά

Παρουσία της σκηνοθέτιδας

Sarah Tracton

White Sound

Australia, 2008, 6 min.

—————————————————————————————————-

21:10 ΑΙΘΡΙΟ

Τοντ Χέρμαν

Απαγορευμένες πράξεις

ΗΠΑ, 2006, 12 λεπτά

Παρουσία του σκηνοθέτη

Todd Herman

Forbidden Acts

USA, 2006, 12 min.

—————————————————————————————————–

21:20 ΑΙΘΡΙΟ

Κίμπερλι Ριντ

Οι άσωτοι υιοί

ΗΠΑ, 2008, 86 λεπτά

Kimberly Reed

Prodigal Sons

USA, 2008, 86 min.

—————————————————————————————————-

22:50 ΑΙΘΡΙΟ

Γκέρχαρντ Άμπα

Γοητευτικές ατέλειες

Αυστρία, 2005, 45 λεπτά

Παρουσία του σκηνοθέτη

Gerhard Aba

The Charm of Harm

Austria, 2005, 45 min.

—————————————————————————————————-

23:35 ΑΙΘΡΙΟ

Αλμπέρτο ντ’ Ονόφριο

Erotica Italiana

Το Καμασούτρα των ατόμων με αναπηρία

Ιταλία, 2008, 53 λεπτά

Alberto D’Onofrio

Erotica Italiana

The Disabled Person’s Kamasutra

Italy, 2008, 53 min.

Παρουσία του σκηνοθέτη πρωταγωνιστή

——————————————————————————————————

ΔΕΥΤΕΡΑ 21.06

11:00 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

Άλκης Σδούγκος

Επτά συν Ένα (7+1)

Ελλάδα, 2009, 25 λεπτά

Παρουσία του σκηνοθέτη

Alkis Sdougkos

Seven Plus One (7+1)

Greece, 2009, 25 min.

————————————————————————————————

11:25 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

Γιγάντιοι βηματισμοί

Ειρήνη Μαυροματάκη: Η τέχνη της ζωής

Δήμος Γιγαντάκης: Κάθε πόντος ενός βασιλιά

Ελλάδα, 2009, 10 λεπτά

Giant Footsteps

Eirini Mavromataki: The Art of Life

Dimos Gigadakis: Every Inch of a King

Greece, 2009, 10 min.

Παρουσία του σκηνοθέτη

————————————————————————————————-

11:35 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

Ντάιρεν Μάστερσον

Γιορτή στο φως

Καναδάς, 2005, 12 λεπτά

Deiren Masterson

Revel in the Light

Canada, 2005, 12 min.

———————————————————————————————–

11:50 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

Λουκία Ρικάκη

Μικρές κινήσεις που αξίζουν

Ελλάδα, 2008, 30 λεπτά

Παρουσία της σκηνοθέτιδας

Lucia Rikaki

Small things that matter

Greece, 2008, 30 min.

———————————————————————————————

18:30 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

Μαρίνα Δανέζη

Η φάκα

Ελλάδα, 2009, 23 λεπτά

Παρουσία της σκηνοθέτιδας

Marina Danezi

The Trap

Greece, 2009, 23 min.

—————————————————————————————————

18:55 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

Ανουάρ Σαάμπ

Χαμουντί

Παλαιστίνη, 2007, 10 λεπτά

Παρουσία του σκηνοθέτη και της παραγωγού

Anwar Saab

Hammoudi

Palestine, 2007, 10 min.

————————————————————————————————–

19:05 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

Λάουρα Μπάρι

Αντουάν

Καναδάς, 2008, 82 λεπτά

Παρουσία της σκηνοθέτιδας

Laura Bari

Antoine

Canada, 2008, 82 min.

——————————————————————————————————

20:25 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

Φρεντερίκ Φιλιμπέρ

Ο μικρός μου αδερφός από το φεγγάρι

Γαλλία, 2008, 6 λεπτά

Παρουσία του σκηνοθέτη

Frédéric Philibert

Mon petit frère de la lune

France, 2008, 6 min.

——————————————————————————————————-

21:00 απονομή βραβείων ,τελετή λήξης

——————————————————————————————————-

22:00 ΑΙΘΡΙΟ

Αντώνης Ρέλλας

Αιγαίου κύματα

Ελλάδα, 2005, 59 λεπτά

Antonis Rellas

Waves of the Aegean

Greece, 2005, 59 min.

Παρουσία του σκηνοθέτη

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Σύνδεση με %s

Ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για την εξάλειψη των ανεπιθύμητων σχολίων. Μάθετε πως επεξεργάζονται τα δεδομένα των σχολίων σας.