ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ 2012: Πέμπτη 21 Ιουνίου 2012 | ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

EUROPEAN MUSIC DAY 2012 POSTER


ΠΕΜΠΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ / THURSDAY 21TH OF JUNE

Ευρωπαϊκή μέρα της Μουσικής , 21 Ιουνίου 2012 στον Κήπο του Μεγάρου | Είσοδος Ελεύθερη

ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ / SYNTAGMA SQUARE
Reggae Ώρα έναρξης: 19:00
Dub-Wise HiFi
Mashdown45 (GR) / MistaOperator (GR) / Anna Mystic (GR) /Jah Shortie / Dub Providers,Nuff-Powa label
(U.K.) / A.M.P. OUTERNATIONAL (GR) / live dub show

ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ / KLAFTHMONOS SQ.
Σε συνεργασία με την Athens Voice   Ώρα έναρξης:18:00
Rock, Electro, Jazz-Opera, Trip-Hop,Pop, Folk
The Liarbirds, Space Blanket, Opera Chaotique, Yianneis, My Wet Calvin, Lee Burton.

ΠΛΑΤΕΙΑ ΒΑΡΝΑΒΑ / VARNAVA SQ.
Ακουστικό, Ροκ Ώρα έναρξης    19:00
Χορωδία 3ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών / Dicktators / Tequila Kseftila
Προφίλ / Βαγγέλης Μαρκαντώνης / Klein Mein

ΠΛΑΤΕΙΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ – BLOOSITE SPECIFIC / MONASTIRAKI SQ. – BLOOSITE SPECIFIC
Conceptual techno / african sounds / Dubstep / tech house/nu-disco Ώρα έναρξης: 17:00
Terranga Beat / Bomba Energia Soundsystem / Dimitris Tsiamis / Dot Message / Slydex & Hiori (Modal Analysis) /
Natalie   / BeAcause
Καθ’όλη την διάρκεια θα γίνονται: Video Projections / Video installations   / Street dancing performances

ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΣΩΜΑΤΩΝ – LOOP / ASOMATON SQ.- LOOP
Hλεκτρονική μουσική, Dub, Trip Hop, Dubstep, Drum and Bass, House, Electro house, Techno Nu Disco Ώρα έναρξης 17:30
Lucien Dubazz / Playwright / Ign. Dub / Dr Nek / G Santas / Spiros Pappas / Mr Mario / Thano Vessi / K Georgopoulos / Yanman & Lusty Apricot / Dj Pascal / Alex Dimou / Mikele

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ / NATIONAL GARDEN
Χορωδιακή Μουσική    Ώρα έναρξης:18:00 Κρατική Ορχήστρα Αθηνών
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΤΑΚΟΥΖΗΝΟΣ Εισαγωγή  από  την  Αρετούσα  των  Αθηνών,   GEORGES BIZET Αποσπάσματα  από  την  όπερα  Carmen  (Κάρμεν),  GIUSEPPE  VERDI  Εισαγωγή από  την  όπερα  Nabucco (Ναμπούκο),   ΛΑΥΡΕΝΤΙΟΣ ΚΑΜΙΛΙΕΡΗΣ  Marche Triumphale,   ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΟΥΚΟΣ Νυχτερινό από την όπερα  «Manuel  Salinas»,   JOHANN STRAUSS  Εισαγωγή  από την  οπερέτα  Die Fledermaus  (Η Νυχτερίδα),  EDVARD  GRIEG  Αποσπάσματα  από  το  Peer  Gynt,  ΛΑΥΡΕΝΤΙΟΣ ΚΑΜΙΛΙΕΡΗΣ,  Danse Orientale  GEORGE  GERSHWIN  Summertime (ενορχήστρωση:  Νίκος  Βογιατζής),FREDERICK  LOEWE I  could  have danced  all   night   από  το  μιούζικαλ “My  fair Lady”  (ενορχήστρωση:   Νίκος  Βογιατζής) Σολίστ:  Ινές Ζήκου,  μεσόφωνος,  Μουσική  Διεύθυνση:  Ανδρέας Τσελίκας

CAMP – ΠΛATEIA ΚΟΤΖΙΑ / CAMP – KOTZIA SQ.
Dj set resident dj   Ώρα    έναρξης    22:00

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ – ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ «ΛΙΛΙΑΝ ΒΟΥΔΟΥΡΗ» – ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ / MUSIC LIBRARY OF GREECE – ATHENS CONCERT HALL
Κλασική Μουσική, Ελληνική Παραδοσιακή Μουσική, Ελαφρό Τραγούδι Ώρα έναρξης 18:00
Κουαρτέτο Εγχόρδων ΥΑΔΕΣ με μέλη της ορχήστρας ΑΣΟΝ / Χορωδίες Ωδείου Κόνταλυ υπό τη διεύθυνση του Μιχάλη Πατσέα και της Ειρήνης Πατσέα / Απηλιώτης Ήχος, συγκρότημα παραδοσιακής μουσικής / «Τραγούδια Γραμμοφώνου» με τους Δαυΐδ Ναχμία (πιάνο), Σία Κοσκινά, Μπάμπη Βελισσάριο και Θάνο Πολύδωρα (τραγούδι) / «Ο κόσμος ανάποδα», η Ομάδα Κοπέρνικος παρουσιάζει ένα παιδικό πρόγραμμα για παιδιά ηλικίας 3-10 ετών

PURE BLISS – ΣΥΝΤΑΓΜΑ / PURE BLISS – SYNTAGMA
Funky Jazz   Ώρα έναρξης 21:30 Nicolas Gale και Ρένα Ρασούλη
ΔΕΛΦΙΚΟ ΩΔΕΙΟ – ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ / DELPHIKO CONSERVATORY – AMPELOKIPI
Κλασική και παραδοσιακή μουσική, έντεχνο ελληνικό και ξένο. Ώρα έναρξης:17.00
Συναυλία των μαθητών του Δελφικού Ωδείου με τη συμμετοχή της καθαριστικής ορχήστρας Άννας Τεμπερικίδη / Οι καθηγητές του Δελφικού Ωδείου Άρης Λαμπάτος-βιολί, Νίκος Αθανασάκης-κιθάρα, Αγγελική Τραζέν-πιάνο και βιολί, Βέρα Δημοπούλου-πιάνο, Δημήτρης Ουρανό-κρουστά και ντραμς, Ματούλα Πάντζιου -τραγούδι κ.ά / Φίλοιστρον / Δώσε Θάρρος στο Χωριάτη / FFM .

ΙΔΡΥΜΑ Β. & Μ. ΘΕΟΧΑΡAΚΗ /    B & M Theocharakis Foundation
Tango recital για πιάνο και χρωματική φυσαρμόνικα    Ώρα έναρξης: 21:00 Μάριος Στρόφαλης, Κώστας Βλαχόπουλος

ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΑΘΗΝΩN / FRENCH INSTITUTE ATHENS
Jazz    Ώρα έναρξης: 20.30
Clément Himbert jazz σαξόφωνο
Sylvain Rifflet, κλασικό σαξόφωνο

ΛΟΦΟΣ ΣΤΡΕΦΗ/ STREFI HILL
Jazz, Blues, Experimental Ώρα έναρξης 18:00
Moon Caravan / Me Wheathers / Anamateur / Kassetas – Spanos group / Motive Soul / Jam Session

ΙΤ ΤΗΕ PLACE – ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΟΔΟΣ ΚΛΕΙΣΟΒΗΣ / ΙΤ ΤΗΕ PLACE – KLEISOVIS
PEDESTRIAN ROAD /

Ambient, Downtempo Music Ώρα έναρξης 17:30
Odiolab / Argy Echosense / C.oP / Tasos Stam / George qses / The Mirror /
Fishimself

APERITIF (Καλαμιώτου 4)
Συναυλία Γιώργη Χριστοδούλου Flaneur, Kαλεσμένοι για χορό οι Athens Lindy Hop Ώρα έναρξης 21:00

ΤΕΡΜΑ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΑΓ. ΙΣΙΔΩΡΟΥ, ΛΥΚΑΒΗΤΤΟΣ / AG. ISIDOROS, LYCABETUS
House, Electronica Ώρα έναρξης 17:30
STV / Pill Collins / D-Lektic / Visuals by D-Lektic

ΠΑΛΙΑ ΒΟΥΛΗ – ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ / PALIA VOULI – KOLOKOTRONI SQ.
‘90s Ώρα έναρξης 21:00
Dj Set Παναγιώτης Μαχαίρας

ΚΟΥΡΕΙΟ «Ο ΓΙΩΡΓΟΣ», ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΛΙΔΡΟΜΙΟΥ /
Rock ‘n roll Ώρα έναρξης 19:30
Αέρα Πατέρα

INTREPID FOX – ΓΚΑΖΙ / INTERPID FOX – GAZI
Post Punk, Stoner Rοck (Live) Ώρα έναρξης 21:30
Σε συνεργασία με Plenty Projects και Nursery Bookings
Κill Goliath (IRE) / Event Horizon (IRE) / Flipstar

ΛΟΦΟΣ ΦΙΛΟΠΑΠΠΟΥ – ΜΝΗΜΕΙΟ ΠΝΥΚΑΣ
Συμφωνική Ορχήστρα και Μεικτή Χορωδία Δήμου Αθηναίων Ώρα έναρξης: 21:00
Σε έργα: Wolfgang Amadeus Mozart / Ludwig van Beethoven / Gabriel Fauré / Camille Saint-Saëns /
Georges Bizet / Σπυρίδων Φιλίσκος Σαμάρας / Διδασκαλία Χορωδίας: Σταύρος Μπερής / Μουσική
Διεύθυνση: Ελευθέριος Καλκάνης.

ΛΟΦΟΣ ΦΙΛΟΠΑΠΠΟΥ – ΑΝΔΗΡΟ ΠΙΚΙΩΝΗ
Εργαστήρι Ελληνικής Μουσικής Δήμου Αθηναίων Ώρα έναρξης: 20:30
Σε δημιουργίες της έντεχνης ελληνικής μουσικής και του ελληνικού τραγουδιού σε Διεύθυνση: Χρίστος Χαλκιάς και Τραγούδι: Vivian Daglas – Κωνσταντίνος Μάτσικας

ΛΟΦΟΣ ΦΙΛΟΠΑΠΠΟΥ – BIENNALE (ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΟ ΛΑΤΟΜΕΙΟ)
Big Band Δήμου Αθηναίων Ώρα έναρξης: 21:30
Σε ένα ρεπερτόριο: από ιστορικές συνθέσεις και ενορχηστρώσεις πρωτοπόρων δημιουργών της Big Band φιλοσοφίας.

ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ, ΙΕΡΑ ΟΔΟΣ 48 ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ, ΑΘΗΝΑ
Ημερίδα- Συζήτηση Στρογγυλής Τραπέζης   Ώρα Έναρξης: 09:00 – 14:00 H Δημιουργική Οικονομία υπό το πρίσμα του Πολιτισμού (Περιορισμένος αριθμός θέσεων. Επιβεβαίωση συμμετοχής στο e-mail: info@europeanmusicday.gr )

ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΑΤΙΙΚΗ) / AGIOS DIMITRIOS (ATTICA)
ΠΕΜΠΤΗ 21 ΙΟΥΝΙΟΥ
ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ ΜΕΤΡΟ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Τζαζ, Ώρα έναρξης 12.00
Τζαζ σχήμα του Δημοτικού Ωδείου Αγ. Δημητρίου

ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΤΑΘΜΟΥ ΜΕΤΡΟ ΔΑΦΝΗΣ (ΕΞΟΔΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ)
Ροκ και εναλλακτική ελληνική μουσική,    Ώρα έναρξης 19.00
Celuta Red   / After Save / Γιάννης Σταθόπουλος    / Δημήτρης Λάμπος / Dark Lights

οι εκδηλώσεις σύμφωνα με το http://europeanmusicday.gr/

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Σύνδεση με %s

Ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για την εξάλειψη των ανεπιθύμητων σχολίων. Μάθετε πως επεξεργάζονται τα δεδομένα των σχολίων σας.