TO ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΡΑΜΑΣ 2013 ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ: ΣΥΝΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

AFISHA Drama tainiothiki 2013

Το Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας, μετά την πετυχημένη 36η διοργάνωση του στην όμορφη βορειοελλαδίτισσα πόλη, ταξιδεύει στην Ταινιοθήκη της Ελλάδας (“Λαΐς, Ιερά Οδός) στις 31/10-6/11.
Η Αθήνα είναι ο πρώτος σταθμός ενός μεγάλου ταξιδιού σε 65 πόλεις της Ελλάδας και 10 του εξωτερικού, που το Φεστιβάλ θα πραγματοποιήσει από τον Οκτώβριο του 2013 έως τον Σεπτέμβριο του 2014.

Απο την Πέμπτη 31 Οκτωβρίου έως την Τετάρτη 6 Νοεμβρίου, η Ταινιοθήκη της Ελλάδας θα προβάλλει τις βραβευμένες ταινίες του φετινού Ελληνικού και Διεθνούς Φεστιβάλ Δράμας, το σύνολο των ελληνικών φετινών διαγωνιζόμενων ταινιών και μαζί, ένα μοναδικό αφιέρωμα σε γερμανικές ταινίες μικρού μήκους για παιδιά και ενήλικες.
Θυμίζουμε πως φέτος, στην Δράμα, προβλήθηκαν 39 ελληνικές ταινίες μικρού μήκους από τις συνολικά 184 που υποβλήθηκαν στο Εθνικό Διαγωνιστικό Τμήμα. σε πείσμα της οικονομικής δυσπραγίας…

Πρόκειται για ανεξάρτητες στην πλειονότητά τους παραγωγές: μόνο τέσσερις αποτελούν παραγωγή του προγράμματος ΜΙΚΡΟΦΙΛΜ της ΕΡΤ και μόλις μία του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου.

H μεγάλη πρωταγωνίστρια φέτος είναι η οικονομική κρίση που μοιάζει να μονοπωλεί την θεματική μιας μεγάλης μερίδας των δημιουργών -είτε ως κεντρικός πυρήνας των ιστοριών τους, είτε ως φόντο σε μια Ελλάδα που δοκιμάζεται: ανεργία, φτώχια, έξαρση του εθνικισμού, ρατσιστικά εγκλήματα, χρέη και κατασχέσεις, αυτοκτονίες, διαδηλώσεις, ΜΑΤ, μετανάστευση, εργασιακή εκμετάλλευση. Σταθερή θεματική οι διαπροσωπικές σχέσεις (οικογένεια, έρωτας, φιλία, ομοφυλοφιλία), χωρίς να λείπουν και κάποιες εκπλήξεις, όπως η ταινία με ηρωίδα μια μεταγλωσσική κωφή.

Ενδεικτικό της τάσης των νέων δημιουργών να καταπιάνονται με τα καυτά ζητήματα που ταλανίζουν την ελληνική κοινωνία είναι το γεγονός που φέτος, στη Δράμα, μεγάλη νικήτρια αναδείχθηκε η Ασημίνα Προέδρου. Με την άκρως επίκαιρη ταινία της “Red Hulk” προσεγγίζει σε βάθος το θέμα του νεοναζισμού και της διείσδυσης του στους νέους.

Φέτος άλλωστε είναι η χρονιά των γυναικών, αφού υπογράφουν (ή συνυπογράφουν) ταινίες 19 σκηνοθέτριες -ανάμεσά τους και παλιές γνώριμες του φεστιβάλ. Πολλοί είναι και οι δημοφιλείς ηθοποιοί που πρωταγωνιστούν στις ταινίες του διαγωνιστικού. Ενδεικτικά αναφέρουμε τους: Νικήτα Τσακίρογλου, Μανώλη Μαυροματάκη, Θεοδώρα Τζήμου, Ιερώνυμο Καλετσάνο, Ερρίκο Λίτση, Γιώργο Πυρπασόπουλο, Άκη Σακελλαρίου, Κόρα Καρβούνη, Ορφέα Αυγουστίδη, Χρήστο Χατζηπαναγιώτη.

Μεγάλο ενδιαφέρον έχει και το αφιέρωμα στη Γερμανία, με επιλεγμένες ταινίες μικρού μήκους από τα Διεθνή Φεστιβάλ Δρέσδης και Ρέγκενσμπουργκ. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει και μερικές πολύ αξιόλογες γερμανικές παιδικές ταινίες που θα προβληθούν την Κυριακή 3/11 (7 μ.μ.).

Σημειώστε πως οι βραβευμένες ταινίες του ελληνικού προγράμματος θα προβληθούν την πρώτη και την τελευταία μέρα της εκδήλωσης.

ΣΥΝΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΡΑΜΑΣ 2013
ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ
ΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΡΑΜΑΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

36ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ
19ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ

ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ
31/10-6/11

31 Οκτωβρίου – 6 Νοεμβρίου 2013

ΠΕΜΠΤΗ 31 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2013
17:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 36ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013
19:00 ΒΡΑΒΕΙΑ 19ου ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ
21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ 2 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013
19:00 ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΩΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΚΥΡΙΑΚΗ 3 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013
19:00 ΓΕΡΜΑΝΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ
21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ 4 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013
19:00 ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ:
ΔΡΕΣΔΗ-ΡΕΓΚΕΝΣMΠΟΥΡΓΚ
21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΤΡΙΤΗ 5 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013
19:00 ΒΡΑΒΕΙΑ 19ου ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ
21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 6 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2013
17:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΤΟΥ 36ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

Πέμπτη 31 Οκτωβρίου 2013
Βραβευμένες ταινίες 36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών
Μικρού Μήκους Δράμας
17:00 – 19:00

“Dead End” 15’ “Dead End”

Τώνια Μισιαλή Tonia Mishiali

“Νικολέτα” 19’ “Nicoleta”
Σόνια Λίζα Κέντερμαν Sonia Liza Kenderman

“Pietá” 13’ “Pietá”
Αλέξανδρος Τσαντίλας Alexandros Tsantilas

“Εθελοντές” 20’ “Vigilantes”

Θοδωρής Βουρνάς Thodoris Vournas

“Άνευ” 8’ “Without”
Ιουλιέτα Καλαντζή Ioulieta Kalatzi

“Γεννήτρια” 19’ “Generator”
Νικολέτα Λεούση Nikoleta Leousi

Βραβεία & Διακρίσεις
36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών
Μικρού Μήκους Δράμας
19:00 – 21:00

“Memory Reloaded” 20’ “Memory Reloaded”
Πάνος Παππάς Panos Pappas
Δέσποινα Χαραλάμπους Despina Charalampous

“Travel Express” 20’ “Travel Express”
Νατάσσα Ξύδη Natassa Xydi

“Στο κατώφλι” 19’ “On the threshold”
Αναστασία Κρατίδη Anastasia Kratidi

“Συνθήκη 10/60” 21’ “Amendment 10/60”
Άκης Πολύζος Akis Polizos

“Μαθήματα οδήγησης” 20’ “Driving lessons”
Βασίλης Καλαμάκης Vasilis Kalamakis

Βραβεία & Διακρίσεις
36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών
Μικρού Μήκους Δράμας
21:00 – 23:00

“Άννα” 22’ “Anna”
Σπύρος Χαραλάμπους Spiros Charalambous

“Red Ηulk” 26’ “Red Ηulk”
Ασημίνα Προέδρου Asimina Proedrou

“Ωραίο το μουστάκι σου Giorgio” 8’ “Nice mustache Giorgio”
Αναστάσιος Γκότσης Anastasios Gkotsis

“Δεν είμαι τώρα εδώ” 9’ “Ι am not here now”
Ζήσης Κοκκινίδης Zisis Kokkinidis
Ίων Παπασπύρου Ion Papaspirou

“Σκιαμαχία” 14’ “Shadowboxing”
Ντίνος Γρηγορίου Dinos Grigoriou

“Counting Happiness” 12’ “Counting Happiness”

Βενετία Ευριπιώτου Venetia Evripiotou

Παρασκευή 1 Νοεμβρίου 2013
Βραβεία και Διακρίσεις
19ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών
Μικρού Μήκους Δράμας 2013

“Κουκλόσπιτο” 26’ “Et dukkehjem”

Tobias Gundorff Boesen Tobias Gundorff Boesen
Δανία Denmark

“Η τέχνη του θανάτου” 14’ “Monsieur Thanatier’s artistry”

David Le Bozec David Le Bozec
Γαλλία France

“Φυγάς” 22’ “The runaway”
Jean-Bernard Marlin Jean-Bernard Marlin
Γαλλία France

“Μοναξιά” 16’ “Loneliness”
Liova Jedlicki Liova Jedlicki
Ρουμανία Romania

“Θιβετιανός Λύχνος” 15’ “Butter lamp”
Wei Hu Wei Hu
Κίνα-Γαλλία China – France

“Η μέρα των νεκρών” 18’ “All soul’s day
Aleksandra Terpinska Aleksandra Terpinska
Πολωνία Poland

Διαγωνιστικό Πρόγραμμα
36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών
Μικρού Μήκους Δράμας
21:00 – 23:00

“Memory Reloaded” 20’ “Memory Reloaded”
Πάνος Παππάς Panos Pappas
Δέσποινα Χαραλάμπους Despina Charalampous

“Red Ηulk” 26’ “Red Ηulk”
Ασημίνα Προέδρου Asimina Proedrou

“Being Richard Kensington” 15’ “Being Richard Kensington”
Christopher A. Marks Christopher A. Marks

«Chamber Orchestra” 14’ «Chamber Orchestra”
Αριστοτέλης Μαραγκός Aristotelis Maragkos
Rebecca E. Marshall Rebecca E. Marshall

“Στο κατώφλι” 19’ “On the threshold”
Αναστασία Κρατίδη Anastasia Kratidi

“Σκιαμαχία” 14’ “Shadowboxing”
Ντίνος Γρηγορίου Dinos Grigoriou

Σάββατο 2 Νοεμβρίου 2013
Πανόραμα Επιλεγμένων Γερμανικών Ταινιών Μικρού Μήκους

19:00-21:00

“Ararat” 27’ “Ararat”
Engin Kundag Engin Kundag

“Hollywood movie” 7’ “Hollywood movie”
Volker Schreiner Volker Schreiner

“Kiran” 30’ “Kiran”
Bettina Timm Bettina Timm
Alexander Riedel Alexander Riedel

“Μια ανατροπή…” 29’ “The swing of the coffin
maker”
Elmar Imanov Elmar Imanov

“Η πρωτοπόρος” 13’ “Pioneer”
Daniela Abke Daniela Abke

Διαγωνιστικό Πρόγραμμα
36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών
Μικρού Μήκους Δράμας
21:00 – 23:00

“Νικολέτα” 19’ “Nicoleta”
Σόνια Λίζα Κέντερμαν Sonia Liza Kenderman

“Party animals” 12’ “Party animals”
Ιωάννης Ανδριάς Ioannis Andrias

“Pietá” 13’ “Pietá”
Αλέξανδρος Τσαντίλας Alexandros Tsantilas

“Χρόνια πολλά Τασία” 26’ “Μany Happy Returns, Tasia ”
Χάφιζ Ακούρ Hafiz Akur

“Το δείπνο” 11’ “Τhe dinner ”

Δημήτρης Αργυρίου Dimitris Argiriou

“Ο Ηρακλής και οι 5’ “Hercules and the Stymphalian
Στυμφαλίδες Όρνιθες” Birds ”
Ευθυμία Μουργιά Efthimia Mourgia

“Ωραίο το μουστάκι σου Giorgio” 8’ “Nice mustache Giorgio”
Αναστάσιος Γκότσης Anastasios Gkotsis

“Family Thrill” 15’ “Family Thrill”
Δημήτρης Στρατάκης Dimitris Stratakis

Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2013
Γερμανικές Ταινίες Μικρού Μήκους Για Παιδιά
19:00-21:00

“Η απαγωγή” 20’ “Kidnapped”
Sarah Winkenstette Sarah Winkenstette

“Να με αγαπάς” 6’ “Bear me”

Katarzyna Wilk Katarzyna Wilk

“Το κορίτσι από το Γκόρι” 14’ “The girl from Gori”
Eka Papiashvili Eka Papiashvili

“Η πριγκίπισσα, ο πρίγκιπας 7’ “The princess, the prince
και ο δράκος με τα πράσινα μάτια” and the green-eyed dragon”
Jakob Schuh Jakob Schuh
Bin-Han To Bin-Han To

“Πώς να εντυπωσιάσετε” 9’ “Dress to impress”
Falk Schuster Falk Schuster

“Η εκδίκηση” 6’ “Dingi”
Veit Helmer Veit Helmer
Μαθητές του DUFS & U-Lab Students From DUFS & U-Lab

“Στο μέλλον” 3’ “Future”
Kyne Uhlig Kyne Uhlig
Nikolaus Hillebrand Nikolaus Hillebrand

“Άτλας” 8’ “Atlas”
Aike Arndt Aike Arndt

Διαγωνιστικό Πρόγραμμα
36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών
Μικρού Μήκους Δράμας
21:00 – 23:00

“Debtfools” 9’ “Debtfools”
Φίλιππος Βαρδάκας Filippos Vardakas
Δέσποινα Οικονομοπούλου Despina Ikonomopoulou

“Μια ηχηρή ιστορία” 14’ “A sound story”
Αλκυόνη Βαλσάρη Alkioni Valsari

“Ο Έλβις είναι νεκρός” 8’ “Elvis is dead”
Στέργιος Πάσχος Stergios Paschos

“Up or Down” 15’ “Up or Down”
Γεώργιος Κουκουμάς Georgios Koukoumas

“8” 8’ “8”
Χαρά Δέλα Chara Dela

“Don’t let the door hit you 7’ “Don’t let the door hit you
on your way out” on your way out”
Ιωάννης Τσακιρίδης Ioannis Tsakiridis

“Δεν είμαι τώρα εδώ” 9’ “Ι am not here now”
Ζήσης Κοκκινίδης Zisis Kokkinidis
Ίων Παπασπύρου Ion Papaspirou

“Man in a box” 5’ “Man in a box”
Ηλίας Παπασταματίου Elias Papastamatiou

“Άννα” 22’ “Anna”
Σπύρος Χαραλάμπους Spiros Charalambous

“Counting Happiness” 12’ “Counting Happiness”

Βενετία Ευριπιώτου Venetia Evripiotou

Δευτέρα 4 Νοεμβρίου 2013
Γερμανικά Φεστιβάλ Μικρού Μήκους:
Δρέσδη-Ρέγκενσμπουργκ
19:00-21:00

“Ταξίδι συναισθημάτων” 14’ “A lost and found box of human sensation”
Martin Wallner Martin Wallner
Stefan Leuchtenberg Stefan Leuchtenberg

“Κιμονό” 24’ “Kimono”
Maurice Hübner Maurice Hübner

“Εγώ ο Helmut” 11’ “It’s me Helmut”
Nicolas Steiner Nicolas Steiner

“Να με αγαπάς” 6’ “Bear me”
Katarzyna Wilk Katarzyna Wilk

“Θέαμα Τεχνών και 8’ “Arts + crafts
Επαγγελμάτων # 2” spectacular #2”
Sébastien Wolf Sébastien Wolf

Ian Ritterskamp Ian Ritterskamp

Διαγωνιστικό Πρόγραμμα
36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών
Μικρού Μήκους Δράμας
21:00 – 23:00

“Αντιπαροχή” 17’ “Consideration ”

Νάνσυ Σπετσιώτη Nansy Spetsioti

“Dead End” 15’ “Dead End”

Τώνια Μισιαλή Tonia Mishiali

“Ο Χριστός σταμάτησε στου Γκύζη” 11’ “Jesus Stopped at Gyzi ”
Αμέρισσα Μπάστα Amerissa Βasta

“Μαθήματα οδήγησης” 20’ “Driving lessons”
Βασίλης Καλαμάκης Vasilis Kalamakis

“Ο Ήλιος κι ο Βοριάς” 10’ “The Sun and the Wind”
Θανάσης Νεοφώτιστος Thanassis Neofotistos

“Η Ραφή” 14’ “The Stitch”
Sandra Fassio Sandra Fassio

“Άνευ” 8’ “Without”
Ιουλιέτα Καλαντζή Ioulieta Kalatzi

“Γεννήτρια” 19’ “Generator”
Νικολέτα Λεούση Nikoleta Leousi

Τρίτη 5 Νοεμβρίου 2013
Βραβεία & Διακρίσεις
19ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών
Μικρού Μήκους Δράμας 2013
19:00 – 21:00

“Κουκλόσπιτο” 26’ “Et dukkehjem”

Tobias Gundorff Boesen Tobias Gundorff Boesen
Δανία Denmark

“Η τέχνη του θανάτου” 14’ “Monsieur Thanatier’s artistry”

David Le Bozec David Le Bozec
Γαλλία France

“Φυγάς” 22’ “The runaway”
Jean-Bernard Marlin Jean-Bernard Marlin
Γαλλία France

“Μοναξιά” 16’ “Loneliness”
Liova Jedlicki Liova Jedlicki
Ρουμανία Romania

“Θιβετιανός Λύχνος” 15’ “Butter lamp”
Wei Hu Wei Hu
Κίνα-Γαλλία China – France

“Η μέρα των νεκρών” 18’ “All soul’s day”
Aleksandra Terpinska Aleksandra Terpinska
Πολωνία Poland

Διαγωνιστικό Πρόγραμμα
36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών
Μικρού Μήκους Δράμας
21:00 – 23:00

“Fuck Freud ” 22’ “Fuck Freud ”
Αδάμ Καρυπίδης Adam Karipidis

“Εθελοντές” 20’ “Vigilantes”

Θοδωρής Βουρνάς Thodoris Vournas

“Αν ήταν νόμιμος ο βιασμός” 18’ “If rape was legal”
Αλέξανδρος Σιπσίδης Alexandros Sipsidis

“Δεν θα υποκύψουμε ” 5’ “We will not give up ”
Γιώργος Μπακόλας Yiorgos Bakolas

“Travel Express” 20’ “Travel Express”
Νατάσσα Ξύδη Natassa Xydi

“Συνθήκη 10/60” 21’ “Amendment 10/60”
Άκης Πολύζος Akis Polizos

“Υστερόγραφο” 12’ “Post Scriptum”
Ισμήνη Φραγκιουδάκη Ismini Fragkioudaki

Ντενίζ Διονυσίου Deniz Dionisiou
Ελβίρα Χασάπη Elvira Chasapi

Τετάρτη 6 Νοεμβρίου 2013
Βραβεία & Διακρίσεις
36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών
Μικρού Μήκους Δράμας
17:00 – 19:00

“Άννα” 22’ “Anna”
Σπύρος Χαραλάμπους Spiros Charalambous

“Red Ηulk” 26’ “Red Ηulk”
Ασημίνα Προέδρου Asimina Proedrou

“Ωραίο το μουστάκι σου Giorgio” 8’ “Nice mustache Giorgio”
Αναστάσιος Γκότσης Anastasios Gkotsis

“Δεν είμαι τώρα εδώ” 9’ “Ι am not here now”
Ζήσης Κοκκινίδης Zisis Kokkinidis
Ίων Παπασπύρου Ion Papaspirou

“Σκιαμαχία” 14’ “Shadowboxing”
Ντίνος Γρηγορίου Dinos Grigoriou

“Counting Happiness” 12’ “Counting Happiness”

Βενετία Ευριπιώτου Venetia Evripiotou

Βραβεία & Διακρίσεις
36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών
Μικρού Μήκους Δράμας
19:00 – 21:00

“Dead End” 15’ “Dead End”

Τώνια Μισιαλή Tonia Mishiali

“Νικολέτα” 19’ “Nicoleta”
Σόνια Λίζα Κέντερμαν Sonia Liza Kenderman

“Pietá” 13’ “Pietá”
Αλέξανδρος Τσαντίλας Alexandros Tsantilas

“Εθελοντές” 20’ “Vigilantes”

Θοδωρής Βουρνάς Thodoris Vournas

“Άνευ” 8’ “Without”
Ιουλιέτα Καλαντζή Ioulieta Kalatzi

“Γεννήτρια” 19’ “Generator”
Νικολέτα Λεούση Nikoleta Leousi

Βραβεία & Διακρίσεις
36ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών
Μικρού Μήκους Δράμας
21:00 – 23:00

“Memory Reloaded” 20’ “Memory Reloaded”
Πάνος Παππάς Panos Pappas
Δέσποινα Χαραλάμπους Despina Charalampous

“Travel Express” 20’ “Travel Express”
Νατάσσα Ξύδη Natassa Xydi

“Στο κατώφλι” 19’ “On the threshold”
Αναστασία Κρατίδη Anastasia Kratidi

“Συνθήκη 10/60” 21’ “Amendment 10/60”
Άκης Πολύζος Akis Polizos

“Μαθήματα οδήγησης” 20’ “Driving lessons”
Βασίλης Καλαμάκης Vasilis Kalamakis

ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ
36ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

«Red Hulk» της Ασημίνας Προέδρου

Χρυσός Διόνυσος – 1ο Βραβείο Μυθοπλασίας
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας στον Φρίξο Προέδρου
Βραβείο Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών στην Διευθύντρια Φωτογραφίας
Χριστίνα Μουμούρη

«Dead End» της Τώνιας Μισιαλή
Αργυρός Διόνυσος- 2 ο Βραβείο Μυθοπλασίας

« Άννα» του Σπύρου Χαραλάμπους
Βραβείο «Έλληνες του Κόσμου-Σωκράτης Δημητριάδης»

«Νικολέτα» της Σόνιας Λίζας Κέντερμαν
Βραβείο Σπουδαστικής ταινίας
Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας

«Pietá» του Αλέξανδρου Τσαντίλα
Βραβείο «Τώνια Μαρκετάκη» για την καλύτερη ταινία
“Κοινωνικού Προβληματισμού”

«Συνθήκη 10/60» του Άκη Πολύζου
Ειδικό βραβείο «Ντίνος Κατσουρίδης» για Πρωτοεμφανιζόμενο σκηνοθέτη
Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας στον Γιάννη Δρακουλαράκο
Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχο στους Άρη Λουζιώτη και Αλέξανδρο Σιδηρόπουλο

«Γεννήτρια» της Νικολέτας Λεούση
Βραβείο Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου
Τιμητική Διάκριση Σεναρίου στον Γιώργο Τελτζίδη

«Σκιαμαχία» του Ντίνου Γρηγορίου
Τιμητική Διάκριση Μοντάζ

«Στο κατώφλι » της Αναστασίας Κρατίδη
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας
στην Μυρτώ Παπούλια

«Μαθήματα Οδήγησης» του Βασίλη Καλαμάκη
Τιμητική Διάκριση Ήχου στον Χρήστο Παπαδόπουλο

«Εθελοντές» του Θοδωρή Βουρνά
Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής στον Νίκο Πλατύραχο

«Memory Reloaded» των Πάνου Παππά και Δέσποινας Χαραλάμπους
Τιμητική Διάκριση Σκηνικών- Κοστουμιών
στους Francois Schuiten και Δήμητρα Παναγιωτοπούλου

«Δεν είμαι τώρα εδώ » των Ζήση Κοκκινίδη και Ίωνα Παπασπύρου
Ειδικό Βραβείο

«Travel Express» της Νατάσας Ξύδη
Εύφημο Μνεία

«Counting Happiness » της Βενετίας Ευρυπιώτου

Εύφημο Μνεία

«Ωραίο Το Μουστάκι Σου Giorgio» του Αναστάσιου Γκότση
Βραβείο Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών
στον Διευθυντή Φωτογραφίας Νίκο Θωμά

«Άνευ» της Ιουλιέτας Καλαντζή
Βραβείο Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών
στον Διευθυντή Φωτογραφίας Πέτρο Νούσια

ΒΡΑΒΕΙΑ 19ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΑΙΝΙΩΝ
ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ 2013

“All Soul’s Day”, της Aleksandra Terpinska-Poland
Grand Prix

“The Runaway”, του Marlin Jean-Bernard – France
2o Βραβείο

“Butter Lamp”, του Hu Wei – France–China
Ειδικό Βραβείο “Prix European Film Academy Drama 2013” από την Ευρωπαϊκή Ακαδημία Κινηματογράφου

“Loneliness”, του Jedlicki Liova – Romania
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιας και Ανατολικής Ευρώπης

“Monsieur Thanatier’s artistry”, του David Le Bozec – France
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Κινουμένου Σχεδίου

“A dollhouse”, του Tobias Gundorff Boesen – Denmark
Βραβείο Αρτιότερης Παραγωγής TV5 Monde

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Google

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Σύνδεση με %s

Ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για την εξάλειψη των ανεπιθύμητων σχολίων. Μάθετε πως επεξεργάζονται τα δεδομένα των σχολίων σας.

Blog στο WordPress.com.

ΠΑΝΩ ↑

Αρέσει σε %d bloggers: