56ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης: Οι Ταινίες

POSTER 56 TIFF

56ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης: Οι Ταινίες

Το 56ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης δίνει φέτος ραντεβού με το σινεφίλ κοινό από τις 6 έως τις 15 Νοεμβρίου 2015. Δείτε παρακάτω όλες τις ταινίες του φεστιβάλ.

 

 

 

 

ΤΑΙΝΙΑ ΕΝΑΡΞΗΣ

 

Παρασκευή 6 Νοεμβρίου 2015

VICTORIA, Sebastian SCHIPPER, Germany, 2015, 140΄

 

ΤΑΙΝΙΑ ΛΗΞΗΣ

 

Σάββατο 14 Νοεμβρίου 2015

ΤΑ ΧΡΥΣΑ ΜΑΣ ΧΡΟΝΙΑ /TROIS SOUVENIRS DE MA JEUNESSE/MY GOLDEN DAYS, Arnaud DESPLECHIN, France, 2015, 120’

 

ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ

 

ΖΩΟΛΟΓΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ / PETTING ZOO, Micah MAGEE, Germany, Greece, USA, 2015, 93΄

600 ΜΙΛΙΑ / 600 MILLAS / 600 MILES, Gabriel RIPSTEIN, Mexico, 2014, 85΄

ΚΙΣΣΟΣ / SARMASIK / IVY, Tolga KARACELIK, Turkey, Germany, 2015, 104΄

ΓΥΑΛΙΝΗ ΧΩΡΑ / GLASSLAND, Gerard BARRETT, Ireland, 2014, 89΄

ΜΠΟΞ / BOX, Florin SERBAN, Romania, France, Germany, 2015, 94΄

ΔΕΣΜΟΙ ΑΙΜΑΤΟΣ / HRUTAR / RAMS, Grimur HAKONARSON, Iceland, 2015, 93΄

Η ΓΗ ΚΑΙ Η ΣΚΙΑ / LA TIERRA Y LA SOMBRA / LAND AND SHADE, Cesar Augusto ACEVEDO, Colombia, France, Netherlands, Chile, Brazil, 2015, 97΄

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑ ΠΑΖ / CAMINO A LA PAZ / ROAD TO LA PAZ, Francisco VARONE, Argentina, Netherlands, Germany, Qatar, 2015, 92΄

EYA NOBA / EVA NOVA, Marko SKOP, Slovak Republic, 2015, 106΄

ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ / DESDE ALLA / FROM AFAR, Lorenzo VIGAS, Venezuela, Mexico, 2015, 93΄

ΣΠΟΥΡΓΙΤΙΑ / SPARROWS, Runar RUNARSSON, Iceland, Denmark, Croatia, 2015, 99΄

ΜΙΑ ΒΑΡΙΑ ΚΑΡΔΙΑ / HERBERT / A HEAVY HEART, Thomas STUBER, Germany, 2015, 109΄

ΛΕΥΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ / DET VITA FOLKET / WHITE PEOPLE, Lisa ASCHAN, Sweden, Denmark, Finland, 2015, 83΄

SILENT, Γιώργος Γκικαπέππας, Ελλάδα, 2015, 90΄

INTERRUPTION, Γιώργος Ζώης , Ελλάδα, Γαλλία, Κροατία, 2015, 110΄

 

ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ 2015

 

ΜΕΛΟΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ/ FAMILY MEMBER, Μαρίνος Καρτίκκης, Κύπρος, Ελλάδα, 2015, 104’

INVISIBLE, Δημήτρης Αθανίτης, Ελλάδα, 2015, 84’

ZENAIDA, Αλέξης Τσάφας & Γιάννης Φώτου, Ελλάδα, Πράσινο Ακρωτήριο, 2015, 66’

ΤΟ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙ ΤΟΥ ΒΥΘΟΥ/THE CYPRESS DEEP DOWN, Νίκος Κορνήλιος, Ελλάδα, 2015, 75’

SMAC, Ηλίας Δημητρίου , Ελλάδα,  2015, 110’

ΣΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ/IN THE KITCHEN, Σπύρος Αμοιρόπουλος, Ελλάδα, 2015, 80’

ΕΙΜΑΡΜΕΝΗ/FATE, Α.Ι. Μαριανός, Ελλάδα, 2015, 99’

ΤΟ ΞΥΠΝΗΜΑ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ/SPRING AWAKENING, Κωνσταντίνος Γιάνναρης, Ελλάδα, 2015, 89’

ΟΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΕΝΟΣ ΠΝΙΓΜΕΝΟΥ/ IMPRESSIONS OF A DROWNED MAN, Κύρος Παπαβασιλείου , Ελλάδα, Κύπρος, 2015, 82’

ΚΑΥΣΩΝΑΣ/BLIND SUN, Τζόις Νασαουάτι, Ελλάδα, Γαλλία, 2015, 88’

TABULA RASA, Ηρώ Δοντά & Ναταλία Στράτου, Ελλάδα, 2015, 100’

ΟΧΘΕΣ/ RIVERBANKS, Πάνος Καρκανεβάτος, Ελλάδα, Γερμανία, Τουρκία, 2015, 96’

ΤΕΤΑΡΤΗ 04:45/WEDNESDAY 04:45, Αλέξης Αλεξίου, Γερμανία, Ελλάδα, Ισραήλ, 2015, 116’

ΑΠΟ ΕΡΩΤΑ/ LOVESTRUCK, Θοδωρής Αθερίδης, Ελλάδα, 2014, 104’

ΣΥΜΠΤΩΜΑ/SYMPTOM, Άγγελος Φραντζής, Ελλάδα, 2015, 87’

ILLUSION, Σάββας Καρύδας, Ελλάδα, 2014, 90’

ΜΙΚΡΗ ΑΡΚΤΟΣ/URSA MINOR, Ελισάβετ Χρονοπούλου, Ελλάδα, 2015, 86’

 

ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ

 

CHEVALIER, Αθηνά Ραχήλ Τσαγγάρη, Ελλάδα, 2015, 99’

 

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ

 

ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΖΩΗΣ 60 ΧΡΟΝΩΝ: ΝΙΚΟΣ ΚΑΒΟΥΚΙΔΗΣ 1955-2015 / A LIFE JOURNEY OF 60 YEARS: NIKOS KAVOUKIDIS 1955-2015, Σκηνοθετική επιμέλεια: Νίκος Καβουκίδης, Ελλάδα, 2015, 62’

 

ΑΦΙΕΡΩΜΑ «70 ΧΡΟΝΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ANIMATION»

 

ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ – ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Ι/ GREEK ANIMATION SHORT FILMS – PROGRAMME I, Ελλάδα, 110’

ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ – ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ IΙ/ GREEK ANIMATION SHORT FILMS – PROGRAMME II, Ελλάδα, 110’

 

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΑΡΝΟ ΝΤΕΠΛΕΣΕΝ

 

Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ/LA VIE DES MORTS, France, 1991, 54’

Ο ΦΡΟΥΡΟΣ/LA SENTINELLE/THE SENTINEL, France, 1992, 145’

Η ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΜΟΥ ΖΩΗ…Ή ΠΩΣ ΛΟΓΟΜΑΧΗΣΑ/COMMENT JE ME SUIS DISPUTE… MA VIE SEXUELLE/MY SEX LIFE OR HOW I GOT INTO AN ARGUMENT, France, 1996, 178’

ΡΗΓΑΔΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΝΤΑΜA/ROIS ET REINE/KINGS AND QUEEN, France, Belgium, 2004, 150’

ΜΙΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ/UN CONTE DE NOEL/A CHRISTMAS TALE, France, 2008, 143’

ΤΖΙΜΙ Π. – Η ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΝΟΣ ΙΝΔΙΑΝΟΥ ΤΩΝ ΠΕΔΙΑΔΩΝ/JIMMY P. – PSYCHOTHERAPIE D’UN INDIEN DES PLAINES/JIMMY P. – PSYCHOTHERAPY OF A PLAINS INDIAN, France, 2013, 117’

 

FOCUS ΣΤΟ ΝΕΟ ΑΥΣΤΡΙΑΚΟ ΣΙΝΕΜΑ

 

ΤΖΑΚ/JACK, Elisabeth SCHARANG, Austria, 2015, 97’

ΤΑ ΣΤΑΡΑΚΙΑ/CHUCKS, Gerhard ERTL & Sabine HIEBLER, Austria, 2015, 93’

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΒΟΜΒΕΣ ΣΑΣ/THANK YOU FOR BOMBING, Barbara EDER, Austria, 2015, 100’

ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΜΑΣ/EINER VON UNS/ONE OF US, Stephan RICHTER, Austria, 2015, 86’

Ο ΓΚΡΟΥΜΠΕΡ ΦΕΥΓΕΙ/GRUBER GEHT/GRUBER IS LEAVING, Marie KREUTZER, Austria, 2015, 104’

 

ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ

 

Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΑΝΑ / QUE HORAS ELA VOLTA? / THE SECOND MOTHER, Anna MUYLAERT, Brazil, 2015, 111΄

ΚΟΖΑ, Ivan OSTROCHOVSKY, Slovak Republic, Czech Republic, 2015, 75΄

ΣΩΜΑ / CIALO / BODY, Malgorzata SZUMOWSKA, Poland, 2015, 90΄

Η ΚΟΚΚΙΝΗ ΓΗ / LA TIERRA ROJA, Diego MARTINEZ VIGNATTI, Belgium, Argentina, 2015, 100΄

ΓΑΛΑΖΙΟ ΑΙΜΑ / SANGUE AZUL / BLUE BLOOD, Lirio FERREIRA, Brazil,  2014, 119΄

ΚΡΙΣΑ / KRISHA, Trey Edward SHULTS, USA, 2015, 83΄

ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ / I DINE HAENDER / IN YOUR ARMS, Samanou Acheche SAHLSTROM, Denmark, Germany, 2014, 88΄

ΗΦΑΙΣΤΕΙΟ / IXCANUL / VOLCANO, Jayro BUSTAMANTE, Guatemala, France, 2015, 90΄

ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΤΗΣ ΓΗΣ / QUEEN OF EARTH, Alex Ross PERRY, USA, 2015, 90΄

TEKNA / DETI / CHILDREN, Jaro VOJTEK, Slovak Republic, Czech Republic, 2014, 100΄

ΑΣΜΑ ΑΣΜΑΤΩΝ / PESN PESNEY / SONG OF SONGS, Eva NEYMANN, Ukraine, 2015, 76΄

ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΜΙΑΣ ΑΘΩΟΤΗΤΑΣ / CHRONIC, Michel FRANCO, Mexico, France, 2015, 93΄

ΠΑΟΥΛΙΝΑ / LA PATOTA / PAULINA, Santiago MITRE, Argentina, Brazil, France, 2015, 103΄

ΕΠΕΚΕΙΝΑ / EFTERSKALV / THE HERE AFTER, Magnus VON HORN, Sweden, Poland, France, 2015, 102΄

ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ / LE CHANT DES HOMMES / RISING VOICES, Benedicte LIENARD & Mary JIMENEZ, Belgium, 2015, 90΄

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΟΥΡΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΝΤΑΡΓΟΥΙΝ / LAST CAB TO DARWIN, Jeremy SIMS, Australia, 2015, 123’

ΚΑΤΩ ΑΠ’ ΤΗΝ ΑΜΜΟ / UNDER SANDET / LAND OF MINE, Martin Pieter ZANDVLIET, Denmark, Germany, 2015, 100’

ΑΣΤΡΑΓΑΛΟΣ / L’ASTRAGALE / ASTRAGAL, Brigitte SY, France, 2014, 97΄

7 ΚΙΝΕΖΟΙ ΑΔΕΛΦΟΙ / 7 CHINESE BROTHERS, Bob BYINGTON, USA, 2015, 75΄

ΕΝΑΣ ΠΟΛΥ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ / YEK SHAHRVAND-E KAMELAN MAAMOULI / A VERY ORDINARY CITIZEN, Majid BARZEGAR, Iran, Czech Republic, 2015, 100΄

Ο ΠΙΟ ΜΑΚΡΥΣ ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΣΠΙΤΙ / EL CAMI MES LLARG PER TORNAR A CASA / THE LONG WAY HOME, Sergi PEREZ, Spain, 2014, 91΄

ΠΛΑΝΗΤΕΣ / TJUVHEDER / DRIFTERS, Peter GRONLUND, Sweden, 2015, 92΄

ΤΙΚΟΥΝ / TIKKUN Avishai SIVAN, Israel, 2015, 120΄

ΕΓΩ, Ο ΕΡΛ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΠΕΘΑΙΝΕΙ / ME AND EARL AND THE DYING GIRL, Alfonso GOMEZ-REJON, USA, 2015, 104΄

ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ / EIN ATEM / ONE BREATH, Christian ZUBERT, Germany, Greece, 2015, 96΄

ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΚΡΕΙΣ / LOOKING FOR GRACE, Sue BROOKS, Australia, 2015, 97΄

ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ / MAINTENANT ILS PEUVENT VENIR / LET THEM COME, Salem BRAHIMI, France, Algeria, 2014, 95’

Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ ΣΑΜΠΑΛΙ / LE COEUR DE MADAME SABALI / SABALI, Ryan MCKENNA, Canada, 2015, 78΄

ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΜΙΑΣ ΕΦΗΒΗΣ / THE DIARY OF A TEENAGE GIRL, Marielle HELLER, USA, 2014, 102΄

ΜΑΝΤΑΜ ΚΟΥΡΑΓΙΟ / MADAME COURAGE, Merzak ALLOUACHE, Algeria, France, 2015, 90΄

LOUDER THAN BOMBS / LOUDER THAN BOMBS, Joachim TRIER, Norway, France, Denmark, 2015, 109΄

ΓΑΛΛΙΚΟ ΑΙΜΑ / UN FRANCAIS / FRENCH BLOOD,  DIASTEME, France, 2015, 97΄

Η ΩΡΑΙΑ ΕΠΟΧΗ / LA BELLE SAISON / SUMMERTIME, Catherine CORSINI, France, 2015, 105΄

ΧΙΛΙΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΝΥΧΤΕΣ: ΜΕΡΟΣ Ι, Ο ΑΝΗΣΥΧΟΣ / AS MIL E UMA NOITES – VOLUME 1, O INQUIETO / ARABIAN NIGHTS – VOLUME 1, THE RESTLESS ONE, Miguel GOMES, Portugal, France, Germany, Switzerland, 2015, 125΄

ΧΙΛΙΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΝΥΧΤΕΣ: ΜΕΡΟΣ ΙI, O ΕΡΗΜΟΣ / AS MIL E UMA NOITES – VOLUME 2, O DESOLADO / ARABIAN NIGHTS – VOLUME 2, THE DESOLATE ONE, Miguel GOMES, Portugal, France, Germany, Switzerland, 2015, 132΄

ΧΙΛΙΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΝΥΧΤΕΣ: ΜΕΡΟΣ ΙII, Ο ΜΑΓΕΜΕΝΟΣ / AS MIL E UMA NOITES – VOLUME 3, O ENCANTADO / ARABIAN NIGHTS – VOLUME 3, THE ENCHANTED ONE, Miguel GOMES, Portugal, France, Germany, Switzerland, 2015, 126΄

ΤΑΥΡΟΣ ΑΠΟ ΝΕΟΝ / BOI NEON / NEON BULL, Gabriel MASCARO, Brazil, Uruguay, Netherlands, 2015, 101΄

ΟΡΟΣ / HA’HAR / MOUNTAIN, Yaelle KAYAM, Israel, Denmark, 2015, 83΄

ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ / FILM KTEER KBEER / VERY BIG SHOT, Mir-Jean BOU CHAAYA, Lebanon, Qatar, 2015, 107΄

Η ΕΒΙΤΑ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΙΑ ΕΔΩ / EVA NO DUERME / EVA DOESN’T SLEEP, Pablo AGUERO, France, Argentina, Spain, 2015, 85΄

ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ / LIGHT YEARS, Esther May CAMPBELL, United Kingdom, 2015, 90΄

 

ΡΕΥΜΑΤΑ

 

ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ / LA OBRA DEL SIGLO / THE PROJECT OF THE CENTURY, Carlos M. QUINTELA, Argentina, Cuba, Germany, Switzerland, 2015, 100’

Η ΧΡΟΝΟΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΣΑΜ ΚΛΕΜΚΕ / SAM KLEMKE’S TIME MACHINE, Matthew BATE, Australia, 2014, 94’

ΦΕΡΕΛΠΙΔΕΣ / ASPIRANTES / HOPEFULS, Ives ROSENFELD, Brazil, 2015, 75’

ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΚΙΑ / DE L’OMBRE IL Y A / WHERE THERE IS SHADE, Nathan NICHOLOVITCH, France, 2015, 105’

ΟΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΧΑΜΕΝΗ / BELLA E PERDUTA / LOST AND BEAUTIFUL, Pietro MARCELLO, Italy, 2015, 87’

ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ / ENTERTAINMENT, Rick ALVERSON, USA, 2015, 104’

 

ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ

 

Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΣΑΟΥΛ / SAUL FIA / SON OF SAUL, Laszlo NEMES, Hungary, 2015, 107’

FRANCOFONIA, Aleksandr SOKUROV, France, Germany, Netherlands, 2015, 87’

ΤΑΞΙ ΣΤΗΝ ΤΕΧΕΡΑΝΗ / TAXI, Jafar PANAHI, Iran, 2015, 82’

ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ ΤΗΣ ΔΟΞΑΣ / RAK TI KHON KAEN / CEMETERY OF SPLENDOUR, Apichatpong WEERASETHAKUL, Thailand, United Kingdom, France, Germany, Malaysia, 2015, 122’

ΣΤΗ ΣΚΙΑ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / L’OMBRE DES FEMMES / IN THE SHADOW OF WOMEN, Philippe GARREL, France, Switzerland, 2015, 73’

Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΑΣ / UMIMACHI DIARY / OUR LITTLE SISTER, Hirokazu KORE-EDA, Japan, 2015, 128’

AN, Naomi KAWASE, Japan, France, Germany, 2015, 113’

11 ΛΕΠΤΑ / 11 MINUT / 11 MINUTES, Jerzy SKOLIMOWSKI, Poland, Ireland, 2015, 81’

ΠΥΡΕΤΟΣ ΤΗΝ ΑΥΓΗ  / HAJNALI LAZ / FEVER AT DAWN, Peter GARDOS, Hungary, Sweden, Israel, 2015, 110’

Ο ΘΗΣΑΥΡΟΣ / COMOARA / THE TREASURE, Corneliu PORUMBOIU, Romania, France, 2015, 89’

 

ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΣΑΝΤΑΛ ΑΚΕΡΜΑΝ

 

Η ΜΩΡΙΑ ΤΟΥ ΑΛΜΑΙΕΡ / LA FOLIE ALMAYER / ALMAYER’S FOLLY, Chantal AKERMAN, France, Belgium, 2011, 127’

 

ΒΡΑΒΕΙΟ LUX

 

MEDITERRANEA, Jonas CARPIGNANO, Italy, France, USA, Germany, Qatar, 2015, 110’

ΜΑΘΗΜΑ /UROK/THE LESSON, Kristina GROZEVA, Petar VALCHANOV,  Bulgaria, Greece, 2014, 108’

ΑΤΙΘΑΣΕΣ/MUSTANG, Deniz Gamze ERGUVEN, France, Turkey, Germany, Qatar, 2015, 94’

 

ΜΑΤΙΕΣ ΣΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ

 

ΟΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΜΑΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ/NASA SVAKODNEVNA PRICA/OUR EVERYDAY LIFE, Ines TANOVIC, Bosnia & Herzegovina, Croatia, Slovenia, 2015, 89’

ΔΙΨΑ/JAJDA/THIRST, Svetla TSOTSORKOVA, Bulgaria, 2015, 90’

ΜΠΑΜΠΑΣ/BABAI/FATHER, Visar MORINA, Germany, UNMI Kosovo, FYROM, France, 2015, 104’

ΚΑΥΤΟΣ ΗΛΙΟΣ/ZVIZDAN/THE HIGH SUN, Dalibor MATANIC, Croatia, Slovenia, Serbia, 2015, 123’

ΝΥΧΤΑ ΤΟΥ ΜΕΛΙΤΟΣ/MEDENA NOK/HONEY NIGHT, Ivo TRAJKOV, FYROM, Czech Republic, Slovenia, 2015, 89’

ΑΦΕΡΙΜ!/AFERIM!, Radu JUDE, Romania, Bulgaria, Czech Republic, 2015, 108’

ΕΝΑΝ ΟΡΟΦΟ ΠΙΟ ΚΑΤΩ/UN ETAJ MAI JOS/ONE FLOOR BELOW, Radu MUNTEAN, Romania, France, Germany, Sweden, 2015, 93’

ΜΗΤΕΡΑ ΠΑΤΡΙΔΑ/ANA YURDU/MOTHERLAND, Senem TUZEN, Turkey, Greece, 2015, 98’

ΦΡΕΝΙΤΙΔΑ/ABLUKA/FRENZY, Emin ALPER, Turkey, France, Qatar, 2015, 119’

 

ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ

 

ΑΤΙΘΑΣΕΣ/MUSTANG, Deniz Gamze ERGUVEN, France, Turkey, Germany, Qatar, 2015, 94’ (η ταινία είναι υποψήφια για το φετινό Βραβείο LUX του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου)

ΟΡΚΙΣΜΕΝΗ ΠΑΡΘΕΝΑ/VERGINE GIURATA/SWORN VIRGIN, Laura BISPURI, Italy, Switzerland, Germany, Albania, UNMI Kosovo, 2015, 90’

ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΑΣ Ο ΟΥΡΑΝΟΣ/THE SKY ABOVE US, Marinus GROOTHOF, Netherlands, Serbia, Belgium, Greece, 2015, 97’

 

ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ / BALKAN SHORTS

 

ΜΗΤΕΡΑ, ΟΧΙ ΠΙΑ ΠΑΡΘΕΝΑ/GRI BOLGE/MOTHER, VIRGIN NO MORE, Derya DURMAZ, Turkey, 2015, 7’

ΤΡΙΤΗ/SALI/TUESDAY, Ziya DEMIREL, Turkey, France, 2015, 12’

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ/NU EXISTA-N LUMEA ASTA/THERE IS NOTHING IN THIS WORLD, Andreea VALEAN, Romania, 2015, 11’

ΟΥΡΑΝΟΙ/DALJINE/HEAVENS, Ivan SALATIC & Jelena MAKSIMOVIC, Serbia, Montenegro, 2014, 19’

ΚΥΡΙΑΚΗ/NEDJELJA/SUNDAY, Goran DEVIC, Croatia, 2015, 22’

ΡΑΜΟΝΑ/RAMONA, Andrei CRETULESCU, Romania, 2015, 21’

 

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΜΙΡΤΣΕΑ ΝΤΑΝΕΛΙΟΥΚ

 

ΑΛΕ-ΡΕΤΟΥΡ / DUS-INTORS / ROUNDTRIP, Romania, 1972, 18’

Η ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ / CURSA / THE RIDE, Romania, 1975, 93’

ΠΡΟΒΑ ΜΕ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ / PROBA DE MICROFON / MICROPHONE TEST, Romania, 1980, 106’

ΚΥΝΗΓΙ ΑΛΕΠΟΥΔΩΝ / VANATOAREA DE VULPI / FOXHUNTING, Romania, 1980, 99’

ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΑ / CROAZIERA / THE CRUISE, Romania, 1981, 114’

ΙΑΚΟΜΠ / IACOB, Romania, 1988, 111’

ΣΥΖΥΓΙΚΗ ΚΛΙΝΗ / PATUL CONJUGAL / INTIMATE BED, Romania, 1993, 97’

ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ / ACEASTA LEHAMITE / FED UP, Romania, 1994, 98’

Ο ΓΕΡΟΥΣΙΑΣΤΗΣ ΤΩΝ ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΩΝ / SENATORUL MELCILOR / THE SNAILS’ SENATOR, Romania, 1995, 108’

 

ΝΕΑΝΙΚΗ ΟΘΟΝΗ

 

Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΑΔΕΛΦΗ /MIN LILLA SYSTER / MY SKINNY SISTER, Sanna LENKEN, Sweden, Germany, 2015, 95’

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΑΡΚΤΙΚΗ / OPERASJON ARKTIS / OPERATION ARCTIC, Grethe BOE-WAAL, Norway, 2014, 87’

ΤΟ ΚΟΑΤΙ ΚΑΙ Η ΣΥΜΜΟΡΙΑ ΤΟΥ / QUATSCH / FIDDLESTICKS, Veit HELMER, Germany, 2014, 82’

ΑΠΟΔΗΜΗΤΙΚΑ ΠΟΥΛΙΑ / LES OISEAUX DE PASSAGE / BIRDS OF PASSAGE, Olivier RINGER, Belgium, France, 2015, 84’

ΟΞΙΝΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ / ACID SPACE, Stefano BERTELLI, Italy, 2015, 70΄

Η ΚΟΤΑ / THE CHICKEN, Una GUNJAK, Germany, Croatia, 2014, 15΄

Ο ΧΟΥΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΝΕΦΟ / JUAN Y LA NUBE / JUAN AND THE CLOUD,  Giovanni MACCELLI, Spain, 2014, 14΄

ΤΟ ΧΑΜΕΝΟ ΜΑΝΤΗΛΙ / THE MISSING SCARF, Eoin DUFFY, Ireland, 2013, 7΄

ΕΧΩ ΑΚΟΜΗ ΖΩΕΣ / ICH HAB NOCH AUFERSTEHUNG / STILL GOT LIVES, Jan Gerrit SEYLER, Germany, 2013, 23΄

Ο ΓΥΑΛΙΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ / STAKLENI COVJEK / TRANSPARENCY, Daniel SULGIC, Croatia, 2015, 6΄

 

 

 

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Σύνδεση με %s

Ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για την εξάλειψη των ανεπιθύμητων σχολίων. Μάθετε πως επεξεργάζονται τα δεδομένα των σχολίων σας.