4ο Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ-Χαλκίδα 2010, 5-10 Οκτωβρίου: Πλήρες Πρόγραμμα προβολών και εκδηλώσεων.

image

διαβάστε περισσότερα για το Φεστιβάλ

Τρίτη 5-10-2010

20:00 ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΑΣΙΛΗ ΡΑΦΑΗΛΙΔΗ

και θα μιλήσουν οι σκηνοθέτες Θεόδωρος Αγγελόπουλος, Νίκος Παναγιωτόπουλος καθώς και ο κριτικός κινηματογράφου Παύλος Κάγιος. Θα προβληθεί το ντοκιμαντέρ Ιστορικό Κινηματογραφικό Happening Ντοκουμέντο 1985′ του σκηνοθέτη Γιάννη Σολδάτου.

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ ΝΙΚΟ ΚΟΥΝΔΟΥΡΟ

Τετάρτη 6-10-2010

9.00-9.06 Έπαθα Κατάθλιψη 6′
Ζώγρας Νικόλας
9.09-9.20 Απέραντο Μαύρο 11′
Καμαρινός Γιάννης
9.23-9.49 Οδυσσέας 26′
Καραπετιάν Βαχάγκ
9.52-10.12 Η ιχθυοκαλλιέργεια στην Ελλάδα 20′
Καραγιαννάκος Γιάννης
10.15-10.45 Αλλάζω τον εαυτό μου πριν αλλάξω τον κόσμο 30′
Κοπανά Διονυσία
Διαγωνιστικό
11.03-11.38 20 Χρόνια Έλληνες Γιατροί του κόσμου 35′
Active Cine 4
11.41-12.31 Ύπατος άθλος 50′
Σκλάβος Πόλ
12.34-13.54 Μωυσήςκαι Ελεονώρα 80
Κεραμιδιώτης Γιώργος
13.57-14.57 Ένα κτήριο αφηγείται 60′
Σαμπατάκου Χαρούλα
Πανόραμα
15.00-15.54 ZORRO ο Γάτος 54′
Βροντή Σελάνα
15.57-16.24 Νύχτωσε μεσάνυχτα 27′
Στουγιαννίδης Αλέξανδρος
16.27-17.20 Στην Κορυφή 52′
Λαλουδάκη Ελισάβετ, Massimo Pizzocaro
Αφιερώματα
18.20-19.16 Αφιέρωμα «Ταινίες για την Εύβοια»-Το Σκυριανό αλογάκι 56′
Γιώργος Σουργιαδάκης
19.19-19.32 Αφιέρωμα στον σκηνοθέτη Τάσο Ψαρρά – Το Θαύμα 13′
Τάσος Ψαρράς
19.35-20.35 Αφιέρωμα στον σκηνοθέτη Γιάννη Σμαραγδή -Σπύρος Λούης 60′
Γιάννης Σμαραγδής
20.35-21.05 Τιμητική εκδήλωση στη μνήμη του ποιητή Ανδρέα Παγουλάτου
Διαγωνιστικό
21.08-21.59 Σπύρος Παπαλουκάς, η περιπέτεια της ζωγραφικής 51′
Λεγάκη Καλλιόπη
22.01-22.57 Ελένη Μπούκουρα Αλταμούρα- Η πρώτη Ελληνίδα ζωγράφος 56
Φλέσσα Κλεώνη
23.00-00.08 Sugar Town The Day After 68′
Τσακίρης Κίμων
00.11-01.11 Ταξιδιάρα ψυχή 60′
Αριστομενοπούλου Αγγελική
Πανόραμα
01.14-02.29 Η Νύχτα με τις πεταλούδες 75′
Μπελέση Στέλλα

Πέμπτη 7-10-2010

Αμφιθέατρο Νομαρχιακού Μεγάρου

Πανόραμα

09.00-09.54    ZORRO ο Γάτος  54’
Βροντή Σελάνα
09.57-10.24    Νύχτωσε μεσάνυχτα 27’
Στουγιαννίδης Αλέξανδρος
10.27-11.19    Στην Κορυφή 52’
Λαλουδάκη Ελισάβετ, Massimo Pizzocaro

Διαγωνιστικό


11.21-12.12    Σπύρος Παπαλουκάς Η περιπέτεια της ζωγραφικής 51’
Λεγάκη Καλλιόπη
12.15-13.11    Ελένη Μπούκουρα Αλταμούρα- Η πρώτη Ελληνίδα ζωγράφος  56’
Φλέσσα Κλεώνη
13.15-14.23    Sugar Town The Day  After 68’
Τσακίρης Κίμων
14.27-15.27    Ταξιδιάρα ψυχή 60’
Αριστομενοπούλου Αγγελική

Πανόραμα

15.30-15.36    Έπαθα κατάθλιψη 6’
Zώγρας Νικόλας
15.39-15.50    Απέραντο μαύρο 11’
Καμαρινός Γιάννης
15.53-16.19    Οδυσσσέας 26’
Καραπετιάν Βαχάγκ
16.21-16.41    Η ιχθυοκαλλιέργεια στην Ελλάδα 20’
Καραγιαννάκος Γιάννης
16.44-17.14    Αλλάζω τον εαυτό μου πριν
αλλάξω τον κόσμο 30’
Κοπανά Διονυσία

Αφιερώματα


18.20-19.16    Αφιέρωμα «Ταινίες για την Έυβοια»  – Το Σκυριανό αλογάκι 56’
Γιώργος Σουργιαδάκης
19.19-19.32    Αφιέρωμα στον σκηνοθετη Τάσο Ψαρρά  – Το θαύμα 13’
Τάσος Ψαρράς
19.35-20.35    Αφιέρωμα στον σκηνοθέτη Γιάννη Σμαραγδή – Σπύρος Λούης
60’  Γιάννης Σμαραγδής

Διαγωνιστικό


20.38-21.13    20 Χρόνια Ελληνες Γιατροί Του Κόσμου 35’        Active Cine 4
21.15-22.05    Ύπατος άθλος  50’
Σκλάβος Πόλ
22.08-23.28    Μωυσής και  Ελεονώρα 80’
Κεραμιδιώτης Γιώργος
23.31-00.31    Ένα κτήριο αφηγείται  60’
Σαμπατάκου Χαρούλα
00.35-01.50    Η νύχτα με τις πεταλούδες  75’
Μπελέση Στέλλα

Θέατρο «Παπαδημητρίου»


Πανόραμα


9.00-9.27   Ανοιχτό Βιβλίο 27’
Ρέππας Στάθης
9.30-10.22  Στην κόψη της Ιστορίας- Ταγματάρχης Δημήτρης Κασλάς 52’
Λάγδαρης Γιώργος- Κώστας Ανέστης

Διαγωνιστικό


10.25-10.49  Τα Βίντεο μου 24’
Τριτσιμπίδας Γιάννης
10.51-11.21  ο πε®ιΠλάνητας σκοπεύει στο Άουσβιτς 30’
Γούτος Κων/νος-Αντώνιος
11.21-11.55  Στιγμή απολιθωμένη 34’
Φραγκούλης Γιάννης
11.58-12.24  Κωστάκης 26’
Μαλλιαρού Θεοδώρα
12.27-13.45  Νικαριά μου 78’
Τέσκος Σπύρος
13.45-14.45  Οργώνοντας το χρόνο 60’
Κολημένος Κώστας

Πανόραμα


14.50-15.25  Ενεργό μέλος 35’
Φυλακτός Λευτέρης
15.28-15.39  Ali Project 11’
The Rouch Cats
15.41-15.51  Μετανάστες-Πρόσφυγες 10’
Καλαϊτζόγλου Κλήμης

Αφιερώματα


18.00-18.14  Αφιέρωμα «Ταινίες για την Έυβοια»  – Το Πλατανόδασος του ποταμού Κηρέα 14’
Γιάννης Φαφούτης
18.17-18.47  Αφιέρωμα στον σκηνοθέτη Γιάννη Σμαραγδή – Πόρος-Σεφέρης 30’
Γιάννης Σμαραγδής
18.50-20.22  Αφιέρωμα στον σκηνοθέτη Τάσο Ψαρρά – Γράμμα στη μητέρα πατρίδα 75’
Τάσος Ψαρράς

Διαγωνιστικό


20.30-21.10  Εραστές του Ευρίπου… Κόντρα στα Ρεύματα 40’
Βενέρης Θόδωρος
21.13-21.40  The Eye of Beauty 27’
Δημελλάς Μανώλης
21.43-23.03  Λεηλατώντας μια xαμένη xώρα 83’
Παπαγιαννίδης Τάκης
23.05-00.47  Το Σινεμά γυμνό 102’
Γεώργας Βάσως

Παρασκευή 8-10-2010

Αμφιθέατρο Νομαρχιακού Μεγάρου

Αφιερώματα


09.00-09.15    Αφιέρωμα «Ταινίες για την Εύβοια»
Το πλατανόδασος του ποταμού Κηρέα 14’
Γιάννης Φαφούτης
09.17-09.47    Αφιέρωμα στον σκηνοθέτη Γιάννη Σμαραγδή Πόρος-Σεφέρης  30’
Γιάννης Σμαραγδής

Διαγωνιστικό


09.50-11.22    Κωστάκης 26’
Μαλλιαρού Θεοδώρα
11.25-12.05    Εραστές του Ευρίπου… Κόντρα στα ρεύματα 40’
Βενέρης Θόδωρος
12.08-12.35    The Eye of BEauty 27’
Δημελλάς Μανώλης
12.38-14.01    Λεηλατώντας μια χαμένη χώρα 83’
Παπαγιαννίδης Τάκης
14.04-15.04    Οργώνοντας το χρόνο 60’
Κολημένος Κώστας

Πανόραμα


15.30-16.57    Ανοιχτό βιβλίο 27’
Ρέππας Στάθης
16.00-16.52    Στην κόψη της Ιστορίας- Ταγματάρχης Δημήτρης Κασλάς 52’
Λάγδαρης Γιώργος- Κώστας Ανέστης
16.55-17.30    Ενεργό Μέλος  35’
Φυλακτός Λευτέρης
17.33-17.45    Ali Project 11’
The Rough Cats
17.48-17.58    Μετανάστες-Πρόσφυγες 10’
Καλαϊτζόγλου Κλήμης

Διαγωνιστικό


18.00-18.24    Τα Βιντεό μου 24’
Τριτσιμπίδας Γιάννης
18.27-18.57    ο πε®ιΠλάνητας σκοπεύει στο Άουσβιτς 30’
Γούτος Κων/νος-Αντώνιος
19.00-19.34    Στιγμή απολιθωμένη 34’
Φραγκούλης Γιάννης

Αφιερώματα

19.35-20.49    Αφιέρωμα στον σκηνοθέτη Τάσο Ψαρρά
Γράμμα στη μητέρα πατρίδα  74’
Τάσος Ψαρράς
20.50-22.08    Νικαριά μου 78’
Τέσκος Σπύρος
22.10-23.52    Το Σινεμά Γυμνό 102’
Γεώργας Βάσως
Παρασκευή 8  Οκτωβρίου Παρασκευή 8  Οκτωβρίου

Θέατρο «Παπαδημητρίου»

Πανόραμα


9.00-9.54     A Place Without People 54’
Αποστολίδης Ανδρέας
9.57-11.00    Colossi of Love 58’
Μιστριώτης Νίκος

Διαγωνιστικό


11.00-11.26    Ένα δέντρο μια φορά 26’
Ράππας Παναγιώτης
11.29-11.57    Τα καφενεία των μουσικών 28’
Βαρελάς Γιώργος
12.00-12.09    Το παράξενο πεπρωμένο της αρπαγείσας κόρης 9’
Στούμπου Ελένη
12.11-12.55    Εραστές της Τέχνης 44’
Καρακάσης Χρήστος
12.58-14.02    Ονειρα σε άλλη γλώσσα 64’
Ρικάκη Λουκία
14.05-15.26    Ο Χρυσός Της Αργολίδας-Αγάπη και πόνος για το πορτοκάλι 76’
Ζέρβας Γιώργος

Πανόραμα


15.30-15.57    Οι Μύθοι της μουσικής και η μουσική των μύθων 27’
Καλογρίδου Ελενα
16.00-16.15    Η Πόλη μας δείχνει τα δόντια της 15’
Μπαξεβάνου Εύα

Αφιερώματα


18.00-18.30    Αφιέρωμα «Ταινίες για την Έυβοια» – Σπήλαια Κύμης 30’
Χρήστος Μπαρούς
18.33-19.03    Αφιέρωμα στον σκηνοθέτη Γιάννη Σμαραγδή-Λέσβος-Ελύτης  30’
Γιάννης Σμαραγδής
19.06-20.38    Αφιέρωμα σον σκηνοθέτη Τάσο Ψαρρά  – Ανδρέας Εμπειρίκος 92’
Τάσος Ψαρράς
20.40-21.30    Τιμητική εκδήλωση στον σκηνοθέτη Τάσο Ψαρρά

Διαγωνιστικό


21.30-21.45    Into the Garden of Glass and Steel 15’
Μαραγκός Αριστοτέλης
21.48-22.09    Live Show  21’
Βασιλείου Ελένη
22.11-22.32     Το Αρχαίον όστρακον 21’
Αλευράς Νίκος
22.35-22.39    Αγόρι ή κορίτσι;  4’
Μουντσάκης Στέργιοs
22.41-00.01    Οδύσσειες σωμάτων – Μπαλάντα για τον Νίκο Κούνδουρο 80’
Μποσκοίτης Αντώνης
00.04-01.06    Οι Κλέφτες του χρόνου  62’
Μαραγκός Θεόδωρος


Σάββατο 9-10-2010

Αμφιθέατρο Νομαρχιακού Μεγάρου

Διαγωνιστικό


09.00-09.15  Into the Garden of Glass and Steel 15’
Μαραγκός Αριστοτέλης
09.18-09.39  Live Show 21’
Βασιλείου Ελένη
09.41-10.02  Το Αρχαίον όστρακον 21’
Αλευράς Νίκος
10.05-10.09  Αγόρι ή κορίτσι; 4’
Μουντσάκης Στέργιοs
10.11-11.31  Οδύσσειες σωμάτων – Μπαλάντα για τον Νίκο Κούνδουρο 80’
Μποσκοίτης Αντώνης
11.34-12.36  Οι Κλέφτες του χρόνου  62’
Μαραγκός Θεόδωρος

Αφιερώματα


12.40-13.10  Αφιέρωμα «Ταινίες για την Έυβοια»-  Σπήλαια Κύμης  30’
Χρήστος Μπαρούς
13.13-13.43  Αφιέρωμα στον σκηνοθέτη Γιάννη Σμαραγδή. Λέσβος-Ελύτης  30’
Γιάννης Σμαραγδής
13.47-15.19  Αφιέρωμα σον σκηνοθέτη Τάσο Ψαρρά.  Ανδρέας Εμπειρίκος 92’
Τάσος Ψαρράς

Πανόραμα


18.00-18.27  Οι Μύθοι της μουσικής και η μουσική των μύθων 27’
Καλογρίδου Έλενα
18.30-18.45  Η Πόλη μας δείχνει τα δόντια της 15’
Μπαξεβάνου Εύα
18.48-19.42  A Place Without People 54’
Αποστολίδης Ανδρέας
19.45-20.43  Colossi of Love 58’
Μιστριώτης Νίκος

Διαγωνιστικό


20.45-21.11  Ένα δέντρο μια φορά 26’
Ράππας Παναγιώτης
21.14-21.42  Τα Καφενεία των μουσικών  28’
Βαρελάς Γιώργος
21.45-21.54  Το Παράξενο πεπρωμένο της αρπαγείσας κόρης  9’
Στούμπου Ελένη
21.56-22.40  Εραστές της Τέχνης 44’
Καρακάσης Χρήστος
22.43-23.47  Όνειρα σε άλλη γλώσσα  64’
Ρικάκη Λουκία
22.50-01.06  Ο Χρυσός της Αργολίδας: Αγάπη και πόνος γα το πορτοκάλι 76’
Ζέρβας Γιώργος

Θέατρο «Παπαδημητρίου»

Πανόραμα


09.00-09.17  Doza 17’
Koβάτσι Εριόν
09.20-10.10  Άνθρακας ο υπ’ αριθμόν 1
Δημόσιος Κίνδυνος 52’
Κούτσικας Νικόλαος

Διαγωνιστικό


10.15-10.30  Θα Κάνω ο,τι μπορώ 15’
Λεωνίδα Mαρία
10.33-10.45  Mιέκο 12’
Mισουρίδης Γιάννης
10.48-11.36  Παντελής Λαζαρίδης: Αποσυνδέσεις 48’
Παπαδόπουλος Σπύρος
11.39-12.34  Ηλίας Τσέχος ή σταγόνα ή ωκεανός  55’
Ιωσηφίδης Ηλίας
12.37-13.50  Η Περίπτωση Ευρυδίκη 74’
Βιαννέλης Φρέντυ
13.53-14.57  Οργισμένος Δεκέμβρης 64’
Κερσανίδης Άκης

Πανόραμα

15.00-15.55  Προσοχή: Φονικές Διαφημίσεις 55’
Ανδριωτάκης Μανώλης

Αφιερώματα


18.25-18.55  Αφιέρωμα «Ταινίες για την Έυβοια»-Το Χωριό που σφυρίζει 30’
Κατερίνα Ζούλα
18.58-19.16  Αφιέρωμα στον σκηνοθέτη Τάσο Ψαρρά – Μελλελέ 18’
Τάσος Ψαρράς
19.19-20.00  Αφιέρωμα στον σκηνοθέτη Γιάννη Σμαραγδή –                   Αναζητώντας τον Ιωάννη
Βαρβάκη 40’  Γιάννης Σμαραγδής
Αναζητώντας τον Ιωάννη Βαρβάκη 40’
Τάσος Ψαρράς
20.00-20.30  Τιμητική εκδήλωση
στον σκηνοθέτη Γιάννη Σμαραγδή

Διαγωνιστικό


20.30-21.22  Οδός Σφακτηρίας 52’
Οικονόμου Μαριάννα
21.25-22.18  Το κάλεσμα του βουνού 53’
Αποστολόπουλος Στέλιος
22.21-22.56  Ταξίδι στην πόλη 35’
Ραφαηλίδου Τζάνις
23.00-00.00  Συναντήσεις με την Κική Δημουλά 60’
Πατρώνη Κατερίνα
00.03-01.21  Λόγος και αντίσταση 78’
Κουλμάσης Τίμων

Κυριακή 10  Οκτωβρίου

Αμφιθέατρο Νομαρχιακού Μεγάρου

Διαγωνιστικό


09.00-09.52    Οδός Σφακτηρίας 52’
Οικονόμου Μαριάννα
09.55-10.47    Το κάλεσμα του βουνού 53’
Αποστολόπουλος Στέλιος
10.50-11.25    Ταξίδι στην πόλη  35’
Ραφαηλίδου Τζάνις
11.28-12.28    Συναντήσεις με την Κική Δημουλά 60’
Πατρώνη Κατερίνα
12.31-13.50    Λόγος Και Αντίσταση 78’
Κουλμάσης Τίμων

Αφιερώματα


13.53-14.23    Αφιέρωμα ‘’Ταινίες για την Έυβοια’’  Το χωριό που σφυρίζει 30’
Κατερίνα Ζούλα
14.26-14.44    Αφιέρωμα στον σκηνοθέτη Τάσο Ψαρρά  Μελλελέ 18’  Τάσος Ψαρράς
14.47-15.27    Αφιέρωμα στον σκηνοθέτη Γιάννη Σμαραγδή  Αναζητώντας
τον  Ιωάννη Βαρβάκη 40’ Γιάννης Σμαραγδής

Πανόραμα


18.00-18.55    Προσοχή: Φονικές Διαφημίσεις 55’
Ανδριωτάκης Μανώλης
18.57-19.14    Dοza 17’
Koβάτσι Εριόν
19.17-20.09    Άνθρακας ο υπ’ αριθμόν 1 δημόσιος κίνδυνος  52’
Κούτσικας Νικόλαος

Διαγωνιστικό


20.21-20.36    Θα Κάνω ο,τι μπορώ 15’
Λεωνίδα Mαρία
20.39-20.51    Mιέκο 12’
Mισουρίδης Γιάννης
20.54-21.42    Παντελής Λαζαρίδης: Αποσυνδέσεις  48’
Παπαδόπουλος Σπύρος
21.45-22.40    Ηλίας Τσέχος ή σταγόνα ή ωκεανός  55’
Ιωσηφίδης Ηλίας
22.43-23.57    Η Περίπτωση Ευρυδίκη 74’
Βιαννέλης Φρέντυ
00.00-01.05    Οργισμένος Δεκέμβρης  64’
Κερσανίδης Άκης

Θέατρο «Παπαδημητρίου»

ΩΡΑ: 20.00    ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ
11.00  ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΟΝΟΠΛΑΝΟ
Προβολή ταινιών (μονοπλάνων)

Γραφεία Αθηνών: Λ. Μεσογείων
& Παπαδά
2, 115 25 Αθήνα
Τ. 210 6981112 F. 210 6996137
e-mail:
info@docfest.gr
Γραφεία Χαλκίδας: Λ. Χαϊνά 93, 34 100
Χαλκίδα Τ. 22210  36317
http://www.docfest.gr

Μια σκέψη σχετικά μέ το “4ο Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ-Χαλκίδα 2010, 5-10 Οκτωβρίου: Πλήρες Πρόγραμμα προβολών και εκδηλώσεων.

Add yours

Σχολιάστε

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Google

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση /  Αλλαγή )

Σύνδεση με %s

Ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για την εξάλειψη των ανεπιθύμητων σχολίων. Μάθετε πως επεξεργάζονται τα δεδομένα των σχολίων σας.

Blog στο WordPress.com.

ΠΑΝΩ ↑

Αρέσει σε %d bloggers: